Yunus Emre Erdoğan ile Clemens Wolf‘dan ortak sergi: İlişkiler

SANATORIUM, 25 Ekim - 1 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiyeli sanatçı Yunus Emre Erdoğan ile Avusturyalı sanatçı Clemens Wolf’un son dönem işlerini kapsayan, Domenico de Chirico küratörlüğündeki “İlişkiler” adlı iki kişilik sergiye ev sahipliği yapacak.

0
126
views

SANATORIUM, 25 Ekim – 1 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiyeli sanatçı Yunus Emre Erdoğan ile Avusturyalı sanatçı Clemens Wolf’un son dönem işlerini kapsayan, Domenico de Chirico küratörlüğündeki “İlişkiler” adlı iki kişilik sergiye ev sahipliği yapacak.

Sergide Yunus Emre Erdoğan ve Clemens Wolf’un araştırdığı mekân, bir yere oturtması zor, neredeyse uçucu, incecik bir mekân olarak tanımlanabilir. İki sanatçının, sanatsal araştırmaları arasındaki çeşitli benzerlikler, temelleriyle yüz yüze geldiklerinde daha da canlı hale geliyor.  Her ikisinin de özünde, iki sanatçının işlerinin de yaratıcı temelini oluşturan o ilk anda, kurucu anlam, arka planın kokusu ve altta yatan nefes veya nefessizlik yer alıyor.

Yunus Emre Erdoğan çalışmalarında yerler ve objelere, onların ışık ve mekânın çeperleriyle etkileşimine gözünü dikiyor. Çoğunlukla karakalem olan çalışmaları geniş olduğu kadar yoğun bir atmosfere de sahip. Mekânsal öğeler, neredeyse minimalist yönlere meylederek formalizmden sıyrılıyor çoğunlukla. Nesnelere yönelik hayaletvari bir bakış geliştiren sanatçı, mekândaki nesnelerin bıraktığı belli belirsiz sesler ve görünmez izlere dayanan metafizik bir anlam arayışına girerek boşluğun varlığının peşine düşünüyor.

İlgili Haber
Didem Yağcı'dan 2.Solo Sergi: “Self Connection -İçsel Temas"

Diğer yanda ise Clemens Wolf’un eserleri, malzeme ve renklerin özgül bir şekilde kullanılması aracılığıyla temsil ve soyutlama arasında dalgalanan bir düşünme halindeki hassas ve geçici bir anı yakalamaya yönelik bir çabayı ortaya koyuyor. Genleşmiş bir metal parçasını fırça olarak kullanan Wolf, metal parçasını reçineye batırıp ona pigment ekleyerek yoğun dokulu ve tek renkli bir kompozisyon yaratmak amacıyla tuval üzerine ilk olarak kalın bir yağlı boya tabakası sürüyor. Böylece nihai kompozisyonlar aslında tuvalin yüzeyine dokunmadan ortaya çıkmış oluyor. Süreç teslimiyetle, teslimiyet de mekânsal soyutlamanın uçuculuğuyla örtüşüyor.

İlişkiler
Yunus Emre Erdoğan, Clemens Wolf
Küratör: Domenico de Chirico
SANATORIUM
Açılış: 25 Ekim 2019, 18:00
Sergi Tarihleri: 25 Ekim – 1 Aralık 2019

Correspondences

SANATORIUM is pleased to announce “Correspondences”, a two-person show featuring new works by Turkish artist Yunus Emre Erdoğan and Austrian artist Clemens Wolf, curated by Domenico de Chirico. The exhibition will be held in SANATORIUM between October 25 to December 1, 2019.

İlgili Haber
Tiyatrokare 5 farklı oyun ile sezonu açıyor

In the exhibition, the space investigated by Yunus Emre Erdoğan and Clemens Wolf could be defined as a laminar space that is difficult to place, almost evanescent. The correspondences between the artistic investigations of the two artists are manifold and becoming even livelier when they confront their foundations. The founding sense, the smell of the background, the breath or the breathlessness behind is at the essence, in that initial moment constituting the creative base of the respective works.

In his studies, Yunus Emre Erdoğan directs his gaze towards places and objects, their interaction with light and perimeters of space. His works, mostly in charcoal, have an atmosphere that is as intense as it is extended. Spatial elements are often freed from formalism by tending towards minimalist inflections. Developing a phantom gaze on the objects, the artist pursues a metaphysical search for meaning, based on imperceptible voices and invisible traces left by objects in space, seeking the existence of emptiness.

İlgili Haber
Antika Sevenler İçin Antika Sanat Müzayedesi

On the other part, the works of Clemens Wolf describe the interest in capturing a fragile and transitory moment in a contemplative state that oscillates between figuration and abstraction through a specific use of materials and colors. Using a piece of expanded metal as a brush, Wolf initially places a thick layer of oil paint on the canvas to create a highly textured monochromatic composition by printing the expanded metal in the resin and then adding pigment to it. Therefore, the final compositions are realized without actually touching the surface of the canvas. The process coincides with surrender and surrender coincides with the fugacity of spatial abstraction.

Correspondences

Yunus Emre Erdoğan, Clemens Wolf
Curator: Domenico de Chirico
SANATORIUM

Opening: October 25 2019, 18:00

Exhibition Dates: October 25 – December 1, 2019

 

Önceki İçerikUluslararası Toplum ve Kültür Sempozyumu Yapıldı
Sonraki İçerikMirac’tan yeni single: Ben Kimim
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here