YOKUŞUN E(K)MEKÇİLERİ HAMALLAR

0
978
views

Kuşlar yavrularını doyurmak için solucan taşır, kanguru yavrusunu kesesinde taşır, kaplumbağa evini hep sırtında taşır, insan da yavrularına ekmek götürmek için yük taşır. Doğa’da var olan her canlının kendine özgü bir “ekmek” serüveni var. İnsanın yavrularına, evine ekmek götürmesinin ise çeşitli yolları mevcut. Bu yollardan herhalde en zoru ve zahmetlisi ‘Hamal’lık yaparak evine ekmek götürebilmek. Hamallar yaz kış demeden sırtlarında yük taşıyarak evlerine bir ekmek götürme derdindeler. Ekmek parası için dünyanın yükünü sırtlarına alırlar…

Eminönünde bulunan Mercan Yokuşu hamalların yaygın olarak çalıştığı yerler. Şimdilerde bu işi yapanların sayısı az. Eskiden babası oğluna ilk küfeyi verirmiş iş öğrensin, ekmeğini buradan kazansın istermiş. Mehmet Akif’inde “Küfe” şiirinde bu işin zoruluğundan bahseder.

İlgili Haber
Olcay Kavuzlu Düğün Fotoğrafları

 

“Nefes değil o soluklar, kesik kesik feryad;

Nazar değil o bakışlar, dümû-i istimdad.

Bu bir ayaklı sefalet ki yalnayak, baş açık;

On üç yaşında buruşmuş cebin-i safi, yazık!”

Sizin için bu ay “Hamal”ların zorlu ekmek mücadelesini fotoğrafladık.

 

Fotoğraflar: Fatih Yıldırım

 

 

Önceki İçerikTARİHİN SİLEMEDİĞİ ROMAN ÇİÇEKÇİLERİ
Sonraki İçerikİŞTE SİNEMA! İŞTE CHARLİE CHAPLİN!
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here