YERALTININ SESİ GRAFİTTİ

0
850
views

En temel anlamıyla Graffiti, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade etme biçimidir. Grafik sözcüğü kökeninden türetilen bu sanat; kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, kimi çevrelerce de vandalizm olarak değerlendirmektedir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde başta duvarlar olmak üzere uygun olan hemen hemen her zeminde görmeniz mümkün. Graffitti; sprey boya, fırça gibi çeşitli araçlar devreye girerek, neredeyse beğeni yarışması haline dönüştürülen bu sanat genel olarak hala çoğu ülkede illegal (yasadışı) uygulama olarak kabul görmekte ve yasal işlemler yapılmaktadır. İllegal uygulama olarak görülen Graffitti yeraltının sesi olarak da görülmektedir. Graffiti sanatçılarının eserlerini tarihsel eserlerde özel konutlarda ve herhangi birçok yerde görmeniz mümkün. Fakat sanatçıların rastgele boyayarak buraları graffiti zemini kabul edilip uygulama yapması graffitiye bakış açısının ağırlıklı vandalizm olarak kabul görmesinee neden olmuşlardır.

İlgili Haber
YOKUŞUN E(K)MEKÇİLERİ HAMALLAR

Özellikle hip-hop kültürünün yaygınlaşmasıyla graffiti sanatçıları da çoğalmıştır. Graffiti sanatçıları kimliklerini gizlemek için takma isimler kullanmaktadır.

Ülkemizde de bu sanata rastlamak mümkün…

-İnternet’ten Derleme-

 

Önceki İçerikBÜT DEGİSİ’NİN 7.SAYISI ÇIKTI
Sonraki İçerikORSON WELLES’İN İKİ “KARA” FİLMİ
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here