YER ALTINDAKİ SES UNDERGROUND RAP

0
5821
views
YER ALTINDAKİ SES UNDERGROUND RAP Gökhan Özdemir - Büt Dergisi

Son zamanlarda bir müzik türü var ki gençler arasında oldukça revaç görmekte. Bu müziği yapmak için bir plak şirketiyle anlaşmaya varmanıza veya oldukça pahalı stüdyolara para ödemenize gerek yok. Bu müziği evinizde bir bilgisayar, bir mikrofon (mikrofonun kalitesi sesinizin kalitesini belirler) bir mikser amfi ve bir de ses kayıt alan bilgisayar programına ihtiyaçınız var. Tabi ki sizin yeteneğinizi saymıyorum çünkü o olmazsa olmaz. Evet, bu kadar yeterli sesinizi duyurabilmek için. Peki nedir bu müzik derseniz Underground Rap müziğinden bahsediyorum. Peki nerede, nasıl doğdu bu müzik türü?

Rap aslında Hip Hop’ın bir alt dalıdır.  Hip Hop, 1970’li yılların sonunda Amerika’nın o kötü koşullarında ikinci sınıf insan muamalesi gören zencilerin gündemden uzaklaşmak ve kendilerini eğlendirmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzının adıdır. Bu yaşam tarzında Rap Müziği, Graffiti sanatı, Break dansını ve Dj’likler içermektedir. Rap’in kelime olarak açılımı “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak  bilinmektedir.

Rap İngilizce’de “ağır eleştiri” anlamına da gelmekte. Underground Rap ise yeraltı ya da bandrollü olarak çıkmamış sanatçıların yaptığı Rap müziğine denir. Kendilerine yeraltının sesi de diyorlar. Yukarıda saydığım dökümanları bir araya getirdikten sonra müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylediğiniz müziktir. Sokak tarzı ve sert sözler bu müzikte ağır basmaktadır.

Türkiye’de Rap Cartel’le Başladı

Amerika’da doğmuş Rap müzik türü, ülkemizde de 1995 yılında Almanya’dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan  “Cartel” grubu ile başlamıştır. Bu tuhaf müzik insanlara ilk olarak ilginç gelmişti. Çünkü kültürümüzde böyle bir müzik türü yoktu. Ülkemizde Underground Rap müziğini yapanların sayısı da oldukça fazla. Sagopa Kajmer, Ceza, Pit10, Hayki, Abluka Alarm ve  birçok kişi ülkemizde Underground Rap müziği yapmakta. Bu saydıklarım isimler bu işi kaliteli yapanlar ve belirli bir hayran kitlesine ulaşmış kişiler. Tabi her alanda olduğu gibi bu işi kaliteli yapan da var, yapamayan da var. Fakat şöyle bir gerçek var ki bu müzik oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Underground Rap’i icra eden, şahsım adına kalitesini beğendiğim ve sesini çok iyi kullanan biri de Dahi nam-ı diğer Gökhan Özdemir. Kendisiyle Underground Rap müziği hakkında konuştuk.

İstanbul doğumlu Dahi kendisini şu şekilde tanımlıyor; Adım Gökhan ÖZDEMİR. Doğduğumdan beri İstanbul’dayım, İkitellideyim.  Bir takım sıkıntılar nedeni ile bir kaç yıl Çorlu’da yaşadım.  Gerçi yaşadım mı? Bilmiyorum. İnsan bir garip oluyor  alıştığı yerden ayrılınca. Bende bir garip olmuştum o sıralar velakin tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yerdeyim.

Rap müziği “Getto”da yaşayan zencilerin bir nevi sistemi eleştirmek için söyledikleri müzik türü. Acaba Dahi’yi Rap müziğine sevk eden neden ne? “Bana varlığımı hissettiriyor, en azından düşünüp bir şeylerle var olmayı… Rap müziğe başlayalı sekiz sene oldu. Rap müzik benim için gerçekten başka bir yerde. Kulağıma hoş gelen her şeyi dinliyorum ama rap müziğin bendeki yeri çocukluğuma dayanıyor.  Basketbol oynamaya başladığım zamanlarda NBA yıldızları gibi bol giyinmeye başladım. Sonra merak ettim, bu adamların acaba kulaklığında çalan müzikler nelerdir? dediğimde keşfettim bu güzel rap müziğini.”

Underground Rap, her şeyi özgürce herkese anlatmaktır”

İnsanlar kültürümüze uzak olan bu müziği elbette tedirginlikle karşılıyor. Tabi genç nesil bu müziğe bir nevi alışmış olsa bile yaşlı nesil pek anlam veremiyor. Bu yüzden de oldukça dar alanda dinleyici kitlesine ulaşabiliyor. Dahi Underground Rap’i özgürlük olarak tanımlıyor: “Underground Rap, her şeyi özgürce herkese anlatmaktır. Konu ne olursa olsun karşınızdaki kim olursa olsun anlatmaktır.  Sokak ağzı, küfür, şiddet her ne olursa olsun… Underground iyidir. Bandrollü albüm çıkarmış, belirli hayran kitlesine ulaşmış yani o kadar yüksek yerlere gelip hala bu müziği yapmak isteyen hatta yapan çok fazla rapçi var. Yeraltı felsefesi aslında herkesin hayatının bir yerinde vardır, bunu da kimse inkar edemez . O yüzden underground özgürlüktür. Undergorund her şeyin başıdır.  Türkçe sözlü rap müziğin her şeyi.”

Undergorund Rap’in zirvesi bandrollü albüm çıkarmak olsa gerek. Underdground Rap’in hayatına devam ettiği mekan, elbette dünyayı küresel köy haline getiren internet mucizesi. Bandrollü albüm yapmak da tahmin edebileceğiniz gibi pahalı bir iş. Normal türdeki müziklerde fiyat 3 ise rap müziği albümü çıkarmak isteyenlere fiyat 3 katına kadar çıkıyor. Bu nedenle bu işi yapanlar hayatlarını internet ortamında sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bunun yanı sıra çeşitli Rap partilerinde de sahne alıyorlar. Ama tekrar belirteyim ki buralardan da pek fazla bir kazançları olduğu söylenemez. Dahi’de bugüne kadar internet ortamında Cerrahın Elleri, Bela Bu Nağmeler Part-1, Bela Bu Nağmeler Final, Hoşçakal, Psikolojik Savaş albümlerini piyasaya sürdü. Bu albümler bandrollü olarak çıkmadı ama kendisi hepsini tek tek müzik cdlerine doldurup saklıyor.

Sanatçılar albümlerinde  belirli hayran kitlesine ulaşmış rapçilerle düet yaparak, rap müziğini albümlerine koymaya başladı. Bu bir nevi rapçinin işine yarıyor bir nevi plak şirketinin. Bu şekilde plak şirketi albümlerinin rap dinleyenler arasında da yayılmasını sağlıyor. Kimileri Underground Rap’in bu şekilde amaçından dışarı çıktığına inanıyor, kimisi de amaç ses duyurmaksa nasıl olursa olsun diye bakıyor. Günümüzde düet yapan birçok Underground rapi yapan var. Underground rap yapalardan  Şanışer (Sarp Palu)’in Rafet El Roman ile Açık ve Net şarkısı, Ceza’nın Sezen Aksu ile Şinanay ve Candan Erçetin ile Bu Şehir şarkısı, Pit10’nun Emre Altuğ ile söylediği Hangimiz Tertemiz bunlara örnek olarak verilebilir. Dahi bu konu hakkında ise “Ben gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorum. Amaç dediğim gibi ses duyurmak.  Çıkıp kimse farklı bir şey yapmadı. Ceza rap okudu, Pit10 da aynı şekilde  rap okudu. Umarım böyle şeyler olmaya devam eder. Benim için önemli olan rap müziğin ne kadar önemsendiğini görmek.”diyor.

“Diss, rapin tuzu biberi”

Underground Rap’in içinde “Diss” denilen bir olay var. Diss, bir nevi kültürümüzde var olan “Ozan” atışmalarına benzer ama biraz farklıdır. Diss’te pek fazla argo küfür içerikli cümleler vardır. Diss’deki amaç kimin daha iyi laf yapıtığı, kafiye üreterek karşısındakini susturduğudur.  Yani kısacası iki rapçinin birbirine yermek, eleştirmek için yazıp söyledikleri parçalardır. Edebiyat da ise bunun karşılığına “hiciv şiiri”ni örnek olarak verebiliriz. Bu tür parçaların var olması biraz da rapin küfürle anılmasında ön yargı oluşturuyor. Bu parçalar çoğu kişi tarafından sevilmese de yapılıyor. Dahi bu konu hakkında da şunları söylüyor: “ Dediğim gibi rap özgürce düşünüp anlatmak. Diss, bana göre rapin tuzu biberidir . Küfüre karşı değilim. Sokakta birbirlerinin anasına bacısına söven insanlar ne diye bunu dışlar bilmem. Kimse küfür etmiyor, bir tek rapçiler küfür ediyor. Ne yazıktır ki biz sürekli yabancı filmlerde Türkçe alt yazılı ”Lanet olsun”lar görmüyor muyuz hep. Mecliste, televizyonda, evde, okulda, işte, sokakta her yerde var. Peki şimdi söylesin biri bana nerede küfür yok? önce ona cevap bulalım.”diyor. Bu konuda Dahi’ye hak vermemek elde değil.

Underground Rap sanırım bu şekilde yükselmeye devam ederse bunu kabullenmeyenler dinlemeyenler de buna artık boyun eğmek zorunda kalacaklar. Bu müzik artık yok sayılamayacak ve de yükselemeye devam edecek. Dahi nam-ı diğer Gökhan ÖZDEMİR’e bize zaman ayırıp sohbet ettiği için buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bir de unutmadan, Dahi’ye Dahifanpage facebook sayfasını beğenerek destek olabilirsiniz.

 

Önceki İçerikSOKAKLARIN GAZETECİSİ SAVAŞ AĞABEY
Sonraki İçerikESKİ BİR DOST: MIRCEA LUCESCU
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bilişim Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini alıyor. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here