UNUTULMAZ ŞARKILARIN SANATÇISI HALİL KURT

0
2535
views
UNUTULMAZ ŞARKILARIN SANATÇISI HALİL KURT - Halil Kurt Kimdir? - Büt Dergisi

Unutulmaz dizisinin müziklerini seslendirerek daha geniş kitlelere ulaşan Halil Kurt yeni albüm çalışmaları öncesinde stüdyonun kapısını bizler için açtı. Yeni albümle ilgili çok güzel sürprizleri olan genç sanatçı, sevenleri için yine güzel şarkılar seslendirecek.

Yeni yılda piyasaya çıkması beklenen eserlerini hazırlamak için titizlikle uğraşan Halil Kurt, oldukça heyecanlı, biz de sizler için merak edilenleri sorduk, sonra duyduk duymadık demeyin diye… Unutmadan ufak bir not daha, Halil Kurt çok mütevazı bir o kadar da neşeli bir sanatçı. Bol kahkahalı güzel bir müzik sohbeti gerçekleştirdik, umarım siz de keyifle okursunuz. Müzik hepimiz için bir şeyler ifade eder. Hatta bir şeyleri ifade etmeye çekinirseniz size yardımcı olan yine müziktir…

İçten gelen bir öksürük gibidir. Kiminin boğazını düğümler, kiminin sevgisine ilham olur. Hepimizin bir şeyler bulduğu, derdimize derman olan müzik türleri gibi bir de bunları yapanlar, içimize nakış gibi işleyen her sözcüğü yaşayarak yazan sanatçılar vardır. Halil Kurt da işte öyle güzel eserler seslendiren genç bir sanatçı. Pek çoğumuz onu “Ağlama Yağmur Gözlüm” diye başlayan “Unutulmaz” dizisinin film müziğiyle tanıdı. Peki Halil Kurt kendisini nasıl tanımlıyor… “Hayatı müzikle dolu, kendini müziğe adamış ve yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışan bir insanım…”

“10 YAŞIMDAN BERİ MÜZİKLE İÇ İÇEYİM”

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Halil Kurt
Halil Kurt; 10 yaşımdan beri müzikle iç içe olduğunu ve 12-13 yaşımlarından itibaren de bunu bir meslek olarak icra etmeye başladığını aktarıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı mezunu olan sanatçı, aslında çok daha önceleri müzikle ilgilenmeye başlamış. “10 yaşımdan beri müzikle iç içeyim. 12-13 yaşımdan itibaren de bunu bir meslek olarak icra etmeye başladım. Ortaokul yıllarımda amatör müzik kurslarına katıldım ve solfej eğitimi aldım. İlerledikçe de daha üst yerler de eğitim alma isteği şekillendi ve konservatuarı kazandım üniversite hayatıyla müziği tamamen hayatıma kazandırdım.”

İlgili Haber
BÜT DERGİSİ'NİN 2.SAYISI ÇIKTI

Bazen televizyonlarda Ses Sanatçıları’nın röportajlarını dinlerken siz de görmüşsünüzdür. Kimisi eline aldığı su şişesini mikrofon olarak hayal eder.  Bazıları ise okulda ya da arkadaş ortamında ricalarla şarkılar söyler. Halil Kurt’un sesini keşfetmesinin bir hikayesi var mı? “Mesela konuşmayı nasıl öğrendiğimizi hatırlamamak gibi bir şey, yakınlarınız keşfediyor bir şekilde ve siz de mutlu oluyorsunuz.”

“GÖZLEM VE DENEYİMLER ARTTIKÇA BAŞKA İNSANLARIN YERİNE GEÇEBİLİYORSUNUZ”

Yetenekli sanatçının sahne hayatı  üniversiteden önce başlamış. “İlk albümü çıkardığım dönemde de sahne vardı ve o zaman halen öğrenciydim geçen yıl mezun oldum” diyor.  Hani  ünlü müzisyen ve opera bestecisi Wagner “Müziğin ruhunu aşktan başka bir şey anlatamaz” demiş ya, peki Halil Kurt şarkılarını genelde kendi hayatındaki duygu dünyası üzerine mi yazıyor yoksa gözlem ağırlıklı şarkılar mı yapıyor… “Her ikisi de diyebilirim. İlk olarak yaşadığım şeylere odaklı sözler yazıyordum. Daha sonra yani tabir-i caizse işi ilerlettikçe illa ki bir şeyler yaşayayım da şarkı oluşturayım demiyorsunuz. Buna gerek kalmıyor. Gözlem deneyimlerim ve hayatla ilgili birikimim arttıkça başka insanların yerine geçip onların gönlünden yazabiliyorsunuz, zaten o yüzden insanlar şarkıları dinlerken yaşıyorlar.”

Türkiye de dizilerin pek çoğu geniş bir izleyici kitlesine sahip. Dizilerin izlenme oranlarını büyük oranda etkileyen bir diğer şey de onların müzikleri oluyor. Yapımcılar özellikle müziklere dikkat ediyorlar. Diziyle bütünleşen şarkılar seyirciye hitap ediyor. Bir süre önce yayında olan “Unutulmaz” dizisinin hikayesinde de Halil Kurt şarkıları kullanıldı ve seyirci tarafından çok beğenildi. Diziyle popüleritesi arttı diyebilir miyiz?  “Unutulmazdan sonra popüler oldum mu bunu bilemem, ama kendi açımdan baktığımda gördüğüm şey şu ki daha fazla insanın dünyasına girebilmem için iyi bir vasıta oldu “ diyor.  Ben olsam ısmarlama şarkı yapabilir miydim bilemiyorum. Belki de bu işin ustası olmadığım için öyle düşünüyorum. Bir dizi için ısmarlama şarkı yapmak zor olsa gerek.  Halil Kurt “Hissedebiliyorsa ve bir insanın duygu dünyası büyükse, ısmarlama şarkı yapması zor olmuyor. Unutulmaz şarkısının söz ve müziği Sevgili Mustafa Beyazkuş’a aittir ve benim için söz yazarlığı, besteci kimliği’nin dışında bir abi çok değerli bir dosttur. Yeni albümümde de yine kendisiyle çalıştığım için mutluyum.” diyor.

İlgili Haber
Agresif Yetenek

SİZ HİSSEDEREK YAPARSANIZ İNSANLAR DA HİSSEDEREK DİNLER

Hepimiz yaptığımız çalışmalardan beklenti içine gireriz.  Peki başarılı müzisyen ilk albümünün beklentilerine cevap verdiğini söyleyebilir mi?  “Hiçbir zaman çok belirgin sınırlarım olmadı. Maksadım her zaman ki gibi yapabileceğimin en iyisini yapmaktı. Onu da geri dönüşlerle yaşadım. Dinleyenlerin olumlu tepkileri ve söyledikleri güzel şeyler beni çok mutlu etti. Siz hissederek yaparsanız insanlar da hissederek dinler. Gerisi zaten popülerlikse, bu benim çok da umursadığım bir şey değil. Önemli olan işittiğiniz sözlerin sizi mutlu etmesi. Yeni işler yaptıkça daha fazla insana ulaşıp beklentilerimizi de arttırabiliriz.

“KENDİMİ DUYGUSAL ŞARKILARLA SINIRLAMIYORUM”

Halil Kurt çok sevdiği besteci aranjör Mustafa Beyazkuş ile birlikte…

“O insan ki içinde müzik duygusu yoktur, kalbi seslerle rikkate gelmez, duyguları gece gibi karanlıktır.” demiş Shakespeare… İnsanlara hitap eden en güzel sanatlardan biri de müzik, biz de  soruyoruz “Şarkıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?”  “Duygusal şarkılar benim çizgime daha yakın, tabii ses rengim ve ses tonuma da uyuyor. Hareketli şarkıları da severim, dinlerim de okurum da ama böyle denk geldi. Diziyle paralel yürüdü birazda, özellikle yapılmış bir şey değildi, kendimi yalnızca duygusal şarkılarla sınırlamıyorum. “Albüm çalışmalarında şarkıları seçerken tek başınıza mı karar veriyorsunuz?”   “Tek başıma karar verdiğim de oluyor ama genel olarak ekip işi.”   Müzikle iç içe bir hayatı olan Halil Kurt acaba boş zamanlarında ne yapar?   “Evet zamanımın büyük çoğunluğu müzikle geçiyor. Müzik dışındaki vakitlerde doğal güzelliği olan yerlere gitmeyi seviyorum. Sinemayı da seviyorum”.

İlgili Haber
“Bizim sinemaya taşıdığımız ruhtu, şimdi ki maddiyat”

Konservatuar kökenli ve küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenen genç müzisyen bu işin eğitiminin insana çok şey kazandırdığına inanıyor. Okuldayken ud çalan, gitar ve piyano eğitimi alan sanatçı, 1 yıldır da klarnetle ilgilendiğini söyledi. Hemen arkasından ekliyor “ Enstrümanları iyi çaldığımı söylersem ukalalık etmiş olurum. O kadar güzel sanatçılarımız var ki, ben daha çok yorumcu kişiliğimle ön plandayım. Eğer müzikle ilgilenip konservatuar sınavını kazanan arkadaşlar varsa orada oldukları vakti çok iyi değerlendirsinler; çünkü arkaya baktıklarında olabildiğince az pişmanlık bırakmaları gerekir. O yılları bir daha yakalayamıyorsunuz, okul hayatı zaman zaman sıkıcı da olabiliyor; ama hali hazırda okula devam ediyorken olabildiğince çok bilgi toplamaya çalışsınlar. O an farkına varamıyoruz.  Bende okuldayken tabii sıkıldığım zamanlar oluyordu, uzaklaşmak istiyordum ama hiçbiri zararıma değildi ve ne kadar iyi olduklarını şimdi daha iyi anlıyorum.”

Halil Kurt “İnsanlar Halil kurt dediği zaman üst düzey en iyi seviyelerde müzik yapan tarzına samimiyetine güvendikleri bir insan olarak beni hatırlamalı. Arka sıralarda değil de ön saflarda yer almak istiyoruz.” diyor

YENİ ALBÜM NE ZAMAN ÇIKACAK

Yeni albümü bekleyen Halil Kurt sevenlerine bir kez daha hatırlatalım… Yeni albüm yeni yılla birlikte çıkacak. Halil Kurt ve ekibi yaptığı müziğe inandıklarını söylüyorlar ve müziklerini daha büyük kitlelere ulaştırmak istiyorlar. “İnsanlar Halil kurt dediği zaman üst düzey en iyi seviyelerde müzik yapan tarzına samimiyetine güvendikleri bir insan olarak beni hatırlamalı. Arka sıralarda değil de ön saflarda yer almak istiyoruz. İlk albümde temeli attık şimdi yıkılmayacak bir bina inşa etmeye çalışıyoruz.”

Önceki İçerikHALIYA BASMA LAAAAĞĞNN
Sonraki İçerikBİR SAMURAY BİLİM ADAMI YUKİCHİ
25 Eylül 1989 da Ankara da doğdu. Kalaba Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okudu. Şiirleri ve röportajları farklı yerlerde yayınlandı. Büt Dergisi’nde röportajları yayınlanmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here