“Tuna Nehrine Öyküler” yarışmasının kazananları belli oldu

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog programı kapsamında İstanbul Macar Kültür Merkezi önderliğinde Kalem Kültür Derneği ortaklığında Tuna Nehri ve ülkelerini konu alan ‘TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER- Tuna Nehri ve ülkeleri’ adlı öykü yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmanın birincisi olarak Ceren Türkkan ismi açıklanırken, ilk ona giren öyküler ise “Tuna Nehrine Öyküler” adı altında Macarca, Türkçe ve İngilizce yayımlanacak.

0
95
views

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog programı desteğiyle “Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog” proje bünyesinde Tuna nehrinin aktığı ülkelerin kültürel zenginliklerini ortak tarihle buluşturarak birbirine bağlanması için düzenlenen etkinlikler kapsamında İstanbul Macar Kültür Merkezi önderliğinde Kalem Kültür Derneği ortaklığında düzenlenen ‘TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER- Tuna Nehri ve ülkeleri’ öykü yarışmasının sonuçları Yaşar Üniversitesi’nde açıklandı.

18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşını geçmemiş katılımcıların daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış öykülerinin kabul edildiği yarışmaya Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden çok sayıda başvuru yapıldı. 9 Ekim’de sona eren Tuna Nehrine Öyküler yarışmasının kazananı 19 Kasım’da açıklanması beklenirken jüri üyelerinin özenli ve titiz değerlendirmelerini sonucu daha erken sonuçlandı. Yarışmanın sonuçları ise İzmir’de gerçekleştirilen Tuna Günleri etkinlikleri kapsamında 25 Ekim’de Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşi programında ilan edildi.

İlgili Haber
18. İzmir kısa film festivali başladı

“BİRİNCİ SEÇİLEN ÖYKÜDEKİ ÜSLUP ÖZGÜNLÜĞÜ ÖNE ÇIKAN DEĞER OLDU”

Tuna Nehrine Öyküler yarışmasının jüri üyeleri Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan, öyküleri değerlendirmede esas aldıkları noktalara ilişkin ortak yaptıkları açıklamada “Yarışmaya katılan öyküler edebi alandaki bilinen gereklilikleri ne derecede taşıdığına bakılarak değerlendirildi. Karakterler üzerinden insan ruhunun derinliklerini yansıtması, üslup açısından özgünlük, kurgusal başarı ve mekân bağlamında Tuna Nehri ile ilişkilendirilmesi dikkate alındı. Ayrıca dilin doğru ve estetik kullanımı göz önünde bulunduruldu. Birinci seçilen öyküdeki üslup özgünlüğü öne çıkan değer oldu.” ifadelerini kullandılar.

İLK 10 AÇIKLANDI

Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan tarafından yapılan değerlendirme sonucunda öykü yarışmasının birincisi Ceren Türkkan oldu. Öykü yarışmasında ilk 10’a giren isimler de alfabetik sıra ile şu şekilde açıklandı: “Ayşe Karlıdağ Süzer, Ayşe Şen, Burak Özdemirci, Cihat Gemici, Ezgi Özbek Şenel, Feyime Özgür, Işıl Çelikel, Mert Çetin ve Ramazan Uğur Baranlı”

İlgili Haber
Laçin Özkan’dan ‘Yeni Bir Hayat ‘ yayında!

Seçilen ilk on öykü “Tuna Nehrine Öyküler” adı altında Macarca, Türkçe ve İngilizce kitap halinde yayımlanacak. Ayrıca ilk 10 öykü sesli kitap haline getirilip Storytel’den yayınlanacak.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ BUDAPEŞTE’DE AĞIRLANACAK

Birinci seçilen isim Ceren Türkkan ise öyküsüyle kitapta yer almasının yanı sıra 2020 Budapeşte Uluslararası Kitap Fuarı’nda misafir edilecek. Ayrıca dereceye giren isimlerden bazıları da Budapeşte’ye davet edilerek, onların katılımıyla söyleşi programları düzenlenecek.

Tuna Nehri Öykü yarışmasının kazananlarının açıklamasının ardından Yaşar Üniversitesi’nde moderatörlüğünü Gülşah Elikbank’ın yaptığı öykü yarışmasının jüri üyelerinden Fuat Sevimay ve Nermin Mollaoğlu’nun katılımıyla “Yarışma İçin Yazmak, Edebiyatı Değerlendirmek ve Edebi Metinleri Çevirmek” başlıklı söyleşi programı gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here