TIM BURTON ve ESRARENGİZ DÜNYASI

0
924
views

Beyaz perdenin büyülü dünyasında şüphesiz en önemli kilometre taşlarından biri de yönetmenler ve onların içlerinde kurgulayarak yaşadıkları farklı dünyalarıdır. Hemen hemen her yönetmenin kendine has bir imzası olduğunu bilir sinemaseverler. Zaten bu sayede akılda kalıcı, özel ve farklı olmayı başarırlar. Bu ay sizlere bu önemli zatlardan şahsına münhasır bir isimden bahsetmek istiyorum. Zeki, hırslı, başarılı ve olabildiğine kendine has bir yönetmen. Üstelik gotik mekanlar, müzik ve karakterleri yarı müzikal şaheserlerde bütünleştirebilen bir yetenek Tim Burton. Hal böyle olunca da yer yer eğlenceli yer yer ise ürkütücü bir dünyaya davetli oluyorsunuz her film de.

Filmlerinde bizi bambaşka diyarlara götüren bu farklı adam 1958 yılında doğdu. İçine kapanık ve sessiz bir çocukluk geçiren Burton, 10 yaşlarına kadar anne ve babası ile yaşadı. Lakin daha o yaştayken onlar ile yaşadığı hayatın onu pek mutlu etmemesi üzerine büyükannesinin yanında ihtiyacı olan yalnızlıkla büyümeye başladı. Yaşıtlarının yaptığı hemen hemen hiçbir şey onun ilgisini çekmiyordu. Karikatürler çizerek ve yaşının üstü korku filmlerini izleyerek iç dünyasına sığınan bir çocuktu Timothy William Burton. Özel hayatı ile çokta göz önünde olmayı sevmeyen yönetmen 2 evlilik geçirdi. İlk eşi Lena Giekese ile biten evliliğinin ardından Lisa Marie ile 9 yıllık bir evlilik yaşayan Burton’un bu evliliklerinden çocuğu bulunmuyor. Yönetmen 2001’den günümüze sinemanın tatlı cadısı Helena Bonham Carter ile beraber. Bu birliktelikten bir kızı bir de oğlu olan Tim Burton çocukları ile ilişkisine son derece önem veriyor. Özel hayatında tutarlı sayıla bilinecek Burton, meslek hayatında bir o kadar rahat ve ilgi çekici bir tarza sahip. En eğlenceli ve tartışmalı filmlerine bir göz atalım ne dersiniz?

İlgili Haber
AŞK - FİLM TANITIM

 

Önceki İçerikUnutma Beni Dizisinin Kamera Arkası
Sonraki İçerikUnutma Beni Dizisinin Kamera Arkası Resim Galerisi
muugegul@gmail.com'
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğretimini tamamladıktan sonra iş hayatına atıldı. İletişim sektöründe uzun süre çalıştı. İlkokuldan beri denemeler yazmıştır. Korku sineması ve edebiyatına özel bir ilgisi bulunmaktadır. Büt Dergisi’nde Sinema ve Mitoloji bölümlerinde yazarlık yapmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here