THE BEATLES

1
1362
views

Dünyada yaşama başladığımızdan beri ayrılmaz bir parçamız olan müzik, hayatımızda büyük role sahip. Dünden bugüne müzik, ülkesine ve zamanına göre çeşitlilik gösteren bir olgu olmuştur. Eski dönemlerde müziğin daha dar alanda etkisi olduğunu görüyorken; günümüze doğru ise müzik, aslında bize tek bir ulusa ait  olmadığını gösteriyor. Ayrıca günümüze doğru müziğin bu kadar geniş kitlelere ulaşması da sanatçı ve müzik gruplarının sayısını arttırmıştır. Bu müzik gruplarından kuşkusuz kendi zamanından günümüze kadar büyük etki yaratan ve sevilerek dinlenen THE BEATLES grubudur.

1960 yılında İngiltere’nin Liverpool kentinde kurulmuş olan ve 1970’lere kadar büyük kitlelere ulaşabilmiş ve müzik konusunda kalitesini tüm dünyaya kanıtlamış İngiltere’nin gelmiş geçmiş en iyi grubu sayılan The Beatles… Dünya’ya etkisi büyük ölçüde olan bu grubun üyeleri ise John Lennon, Paul MacCartney, George Harrison, Ringo Starr adlı Liverpoollu dört müzikçi gençtir. Dinleyenleri hem neşelendirebilen hem hüzünlendirebilen bir hayal dünyasına sürüklerdi. McCartney’ye göre; eğer İngiltere’de zorunlu askerlik 1960′ta sona ermeseydi Beatles kurulamayabilirdi. Birçok kez isim değişikliği yaşayan grup; Beatals, The Silver Beats, The Silver Beetles, The Silver Beatles gibi isimlerinden sonrasında The Beatles ismiyle  müzik hayatlarına devam etmişlerdi. Birçok satış rekoru kırarak elliden fazla şarkısıyla liste başarısı göstermiştir ve ABD’de büyük başarıya ulaşan ilk İngiliz grubu olmuştur. Beatles adıyla ilk konserini 27 Aralık 1960′ta vermiş ve 1962′den başlayarak ünü kısa sürede yayıldı.

İlgili Haber
Kolera'dan Sagopa'ya ayrılık hediyesi: Varsa Yoksa

 

Önceki İçerikIrgandı Köprüsü
Sonraki İçerikBiz Otizmin Farkındayız, Ya siz?
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here