TEŞEKKÜRLER MADİBA!

0
815
views
Nelson Mandela Kimdir? - Büt Dergisi

Galatasaraylı Emmanuel Eboue ve Didier Drogba’nın takımlarının Elazığspor’a karşı oynadıkları mücadeleden sonra Nelson Mandela ile ilgili giydikleri tişörtleri tribünlere göstermeleri Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Nelson Mandela kimdi? Spor dünyasının en kötü insanı kim seçildi? Vicdan ne diyor?

Efe Karasu / efekarasu@gmail.com

Konuya girmeden önce Nelson Mandela’yı sizlere kısaca anlatayım. Kabile büyükleri ona “Madida” ismini verdi ve bu isimle tanındı. Yıllarca halkın tamamının temsil edilmediği ve sadece beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu. Beyaz yönetim tarafından 1964’te ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Haksızlıklara karşı duruşuyla, ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simgesi oldu. Irkçılıkla mücadelenin dünyada yoğunlaşmaya başladığı 90’lı yıllarda 71 yaşında serbest bırakıldı. Özgür kaldıktan sonra demokratik bir Güney Afrika kurmak istedi ve bunu başardı. 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyahi başkanı oldu.

İlgili Haber
Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro

Siyahi ırkın yaşam alanı olan Afrika’da ilk siyahi başkanın 1994’te onun çabalarıyla çıkması ve Madiba’nın Irak, Afganistan vb. ülkelere çektirdiği acılarla terörist ülke olarak nitelendirebileceğimiz Amerika Birleşik Devleti’nin 2008 yılına kadar terör listesinde bulunması bizi ağlatırken düşündürüyor. Yoksulların babası olan ve haksızlığa karşı duruşuyla adını tarihe yazdıran bu cesur adam, 5 Aralık 2013 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Bu yazının konusu da ne yazık ki onun ölümünün ardından gelişenlerle oluşmaya başladı.

VİCDAN PFDK’YA SEVK EDİLDİ!

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’in 14. haftasında Türk Telekom Arena Stadı’nda Elazığspor’u 2 – 0 mağlup etti. Maçın sonunda Galatasaray’ın iki siyahi oyuncusu Didier Drogba ve Emmanuel Eboue, geçtiğimiz günlerde formalarını çıkartıp, sahayı hayatını kaybeden efsanevi lider Nelson Mandela’yı anmak için üzerlerinde giydikleri  “Thank you Madiba” ve “Rest in peace Nelson Mandela” yazılı tişörtlerü görünecek şekilde terkettiler. Bu küçük ama anlamlı selam, yıllardır kendi ırklarına yapılan haksızlıkları gün yüzünü çıkarıp bunu vicdan yoksunlarının yüzlerine tokat gibi vuran ve artık aramızda bulunmayan Mandela’yaydı. İki siyahi futbolcu, kendilerini borçlu hissettikleri liderlerine son teşekkürlerini etmek istediler. Bu anlamlı hareket, bozuk adaletin yan sanayisi olan Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Dünya’nın daha yaşanabilir bir yer olmasında büyük katkısı olan Mandela’ya edilen bu teşekkür tabii ki cezasız kalmayacaktı!

İlgili Haber
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR

SPOR DÜNYASININ EN KÖTÜ İNSANI: YILDIRIM DEMİRÖREN

Galatasaraylı Emmanuel Eboue ve Didier Drogba’nın takımlarının Elazığspor’a karşı oynadıkları mücadeleden sonra Nelson Mandela ile ilgili giydikleri tişörtleri tribünlere göstermeleri Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Bu yaşananlardan sonra “Olbermann” adıyla bir haber-yorum  programı yapan ABD’li ünlü spor sunucusu Keith Olbermann, geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’i “spor dünyasının en kötü insanı” seçti. Olbermann’ın gerekçesi Galatasaraylı futbolcular Didier Drogba ile Emmanuel Eboue hakkında Mandela’yı anan tişörtleri nedeniyle disiplin soruşturması başlatılmasının gündeme gelmesiydi. Irkçılığın en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Amerika ülkesinin bir vatandaşının ülkemiz futbol federasyonu başkanını malum sebeple spor dünyasının en kötü insanı seçmesi ülkemiz adına utanç verici bir olay olarak hafızalara kazındı.

TEŞKKÜRLER MADİBA…

Futbola siyaset girsin mi girmesin mi yıllardır tartışılır durur. Konumuzun bu tartışmadan oldukça bağımsız olduğunu belirtmeliyim. Mandela’nın mücadelesinin siyaset üstü bir vicdan mücadelesi olduğunu unutmamalıyız. Karşımızda kokuşmuş bir düzenin kalıntıları bulunduğundan, Mandela’ya edilen teşekkürün cezalandırılması bizi şaşırtmayacaktır. Yinede tekrarlamakta fayda var, “Teşekkürler Madiba!”

İlgili Haber
HOŞÇA KAL İKİ GÖZÜM HOŞÇA KAL...

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here