Son Ada / Zülfü Livaneli

0
833
views

Son Ada yazar Zülfü Livaneli’nin 2008 yılında baskıya verdiği ‘alegorik’ olarak tanımlanan romanıdır. Zülfü Livaneli 183 sayfadan oluşan bir kitabın içinde Ütopya’dan Distopya’ya geçişi sade bir dille akıcılığını koruyarak okuyucusuyla buluşturmayı başarmıştır.

Kitabı anlatmaya başlamadan önce usta edebiyatçı Yaşar Kemal’in kitap hakkında yazdığı eleştiriden bir kısmı sizlerle paylaşmak istedim: ‘Zülfü Livaneli’nin ‘Son Ada’ romanı beni vurmuştu. Elim değdikçe bir daha, bir daha okudum. Zülfü bu romanda inanılmaz ölçüler, olanaklar yaratmış. Her şey birbirine uyuyor. Edebiyatta görkemli bir söz vardır, büyük kapıdan girmek. Bu, büyük bir eserin yazarı demek. Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir’ .. . Yaşar Kemal ile Zülfü Livaneli aslında aynı ideoloji takip eden iki edebiyatçı. Çünkü aynı pencereden bakıyor olmasalar Yaşar Kemal bu kitabı tek yönde (olumlu) eleştiremezdi.

İlgili Haber
İNSAN NE İLE YAŞAR
Önceki İçerikBüt Dergisi’nin 21. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikŞark Usulü Kanuni Turgay Coşkun
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here