Soğanlı Bez Bebekleri

0
2163
views

Kayseri’de turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biride Soğanlı köyüdür. Soğanlı köyü Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlıdır. Bu köy Hristiyanlar için önemli bir yerleşim yeridir. Bu yüzden buraya çok fazla yabancı turist gelmektedir. Ancak köyün bunun dışında başka bir önemi daha bulunmaktadır. Soğanlı köyü, köyün simgesi haline gelen Soğanlı Bez Bebekleri ile ün yapmıştır. Peki, bu bez bebeklerin hikâyesi nedir? Gelin bu hikâyeye beraber bir göz atalım.

Okul Ödevi ile Ünlenen Bez Bebek

Bu, Soğanlı Bez Bebeklerinin hikâyesi şuan hala Soğanlı köyünde yaşamakta olan Cemile teyzenin ananesi Hanife Hanıma dayanmaktadır. 1960’lı yıllarda Hanife ninenin kızı Döndü’ye, hocası okuldan el işi dersi ödevi verir. Ödev olarak bir bebek yapması isteniyor. Hanife ninede annelik sorumluluğu ile kızının ödevini yapmasına yardımcı oluyor. Bir tahtanın üzerini bez kumaşlar ile kaplıyor ve bezden bir bebek yapıyor. Kızı bebeği okula götürüyor. Okuldan dönerken yoldan geçen turistler Döndü’nün elindeki bu bebeği fark ediyor ve çok hoşlarına gidiyor. Bu bebeği birkaç dolar karşılığında Döndü’den satın alıyorlar. Döndü eve geldiğinde şaşkın ve üzüntülü bir halde annesine turistlerin bebeği ondan aldıklarını, karşılığında ise ona para verdiklerini söylüyor. Annesi ise kızına üzülmemesi gerektiğini, yeni bir bebek daha yapacağını söylüyor. Tabi her şey bununla sınırlı kalmıyor ve Hanife nine bu bebeklerden birkaç tane daha yapıyor. Bu bebeklerin turistlerin hoşuna gittiğini fark eden Hanife nine bunun bir ekmek kapısı olduğunun farkına varıyor ve yaptığı bebekleri turistlere satmaya başlıyor.

İlgili Haber
SİNEMADA SOSYAL ELEŞTİRİNİN “GÜLDÜRÜ” FORMATINDAKİ YERİ
Önceki İçerikBüt Dergisi’nin 17.Sayısı Yayında!
Sonraki İçerikBeynimizi Kuklalaştıralım
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here