SIRADIŞI 10 KÜTÜPHANE

0
4343
views

Eskisi gibi popüler olmasa da hala yılda içerisinde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği kütüphaneler mevcut dünyada. Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar kullanımı ve daha da önemlisi internet kullanımının yaygınlaşması kütüphanelerin yollarını bizlere unutturdu. Fakat bu gelişmelerden önce en büyük araştırma kaynağımız kütüphanelerdi. İstediğimiz bilginin detaylı taramasını yapmak için gideceğimiz yerlerin başında tabi ki kütüphaneler geliyordu.

Ülkemizde kütüphane kültürü ciddi bir şekilde azaldı ama dünya çapında hala büyük kütüphaneler milyonları aşan ziyaretçi akımına uğruyor. Belki çoğu insan bu kütüphaneleri araştırma yapmaktan çok mimarisini merak ettikleri için gidiyor da olabilir ama ziyaretçi akımına uğradığı gerçeğini yok sayamaz. Belki ilerde de bu kütüphaneler müze olarak da kullanıbilir. Neden olmasın?

Dünya çapında popular olan 10 tane kütüphaneyi derledik, bir daha hatırlamanıza yardımcı olmak istedik… (Derleme)

10- RUSYA BİLİMLER AKADEMİSİ KÜTÜPHANESİ (SAİNT PETERSBURG)

1714 yılında Rusya’nın Saint Petersburg kentinde açılan Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi, bünyesinde 26,5 milyon kaynak bulundurmaktadır. 1783 yılından bu yana ülkedeki tüm yayıncılar yasal olarak yayımlanan her ögenin ücretsiz bir kopyasını kütüphaneye vermek zorundadır. Böylece kütüphanenin her geçen gün daha da zenginleşmesi garanti altına alınmıştır. Kütüphane 15 Şubat 1988 tarihinde çok büyük bir yangın felaketi yaşadı ve koleksiyonun önemli bir bölümü hasar gördü….

9- ÇİN ULUSAL KÜTÜPHANESİ (PEKİN)

Çin Ulusal Kütüphanesi, sahip olduğu 29 milyon kaynak sayesinde Asya’nın en kapsamlı kütüphanelerinin başında gelmektedir. 24 Nisan 1909 tarihinde kent kütüphanesi adı altında kurulmuş ve Çin devriminin ardından açılmıştır. 1928 yılında ismi Pekin Ulusal Kütüphanesi olarak değiştirilmiş, daha sonra ise bugünkü adını almıştır. Kütüphane bünyesinde Shang Hanedanından kalma 35.000 den fazla yazıt, kehanet kemikleri ve kaplumbağa kabuklarından oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır….

8- DANİMARKA KRALİYET KÜTÜPHANESİ (KOPENHAG)

Kral 3. Frederik tarafından 1648 yılında kurulmuş ancak 1793 yılında halka açılmıştır. Bünyesinde 30.2 milyon kaynak bulunduran kütüphane İskandinavya’nın en büyük kütüphanesidir. 17.  yüzyıldan itibaren Danimarka’da basılan tüm eserleri burada bulabilirsiniz. Kütüphanede bulunan şark yazmaları koleksiyonu, dünyanın en iyi koleksiyonları arasında kabul edilmektedir….

7- FRANSA MİLLİ KÜTÜPHANESİ (PARİS)

1461 yılında kraliyet kütüphanesi adı altında kurulan Fransa Milli Kütüphanesi, sahip olduğu 31 milyon kaynak ile Avrupa’nın en zengin kütüphanelerindendir. Kurum, Fransa’da yayımlanan tüm yayınları bünyesinde bulundurma ve koruma görevini üstelnmiştir. Kütüphane ayrıca bünyesinde 5000 adet, Yunan el yazmalarından oluşan bir koleksiyona sahiptir….

 

6- ULUSAL DİYET KÜTÜPHANESİ (TOKYO)

1948 yılında kurulan kütüphane listedeki en genç ikinci kütüphanedir ve kütüphanede 35.6 milyon kaynak bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde ayrıca, Japonya başta olmak üzere bir çok ülkeye ait yaklaşık 440.000′e yakın jeolojik,topografik, hidrolik harita ve tablolardan oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır….

5- RUSYA ULUSAL KÜTÜPHANESi

1795 yılında kurulan kütüphane bünyesinde 36.5 milyon kaynak bulundurmaktadır. Zengin bir Osmanlıca el yazması arşivi bulunan kütüphanede ayrıca, 10 adet 300 yıllık Osmanlı kitabelerinin de içinde olduğu antik Yunan ve Arap yazıtlarından oluşan oldukça zengin bir koleksiyon mevcuttur….

 

4- RUSYA DEVLET KÜTÜPHANESi (MOSKOVA)

1862 yılında kurulan kütüphanede 44.4 milyon kaynak bulunmaktadır. Bunlar arasında 13 milyon dergi, 350.000 müzik – ses kaydı ve ayrıca 150.000 haritadan oluşan, 247 farklı dilden çok geniş çaplı bir koleksiyon yer almaktadır….

 

3- NEW YORK HALK KÜTÜPHANESİ (NEW YORK)

 1895 yılında kurulan kütüphanede 53.1 milyon kaynak bulunmaktadır. Birçok filme ev sahipliği yapan kütüphanede çekilen bazı filmleri şöyle sıralayabiliriz: 2002 yapımı Örümcek Adam , 1984 yapımı Hayalet Avcıları ,2002 yapımı Zamanda Yolculuk , 2004 yapımı Yarından Sonra , 1933 yapımı 42. sokak , 1948 yapımı Jennie’nin Portresi , 1961 yapımı Tiffany’de Kahvaltı  ve 2008 yapımı Sex and the City….

 

2- İNGİLİZ KÜTÜPHANESİ (LONDRA)

1973 yılında kurulan kütüphanede 150 milyon kaynak bulunmaktadır ve bu özelliği ile avrupanın en büyük ve en kapsamlı kütüphanesidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük el yazması koleksiyonuna da ev sahipliği yapan müzede bu el yazmaları, haftanın 7 günü açık olan Sir John Ritblat Galerisi’nde halka sergilenmektedir. 1840 yılından bu yana İngiltere ve İrlanda’da yayımlanan gazetelerin tüm örneklerini bu müzede bulabilirsiniz….

 

1- KONGRE KÜTÜPHANESİ (WASHİNGTON DC)

Dünyanın en büyük kütüphanesi olan Kongre Kütüphanesi, 1800 yılında kurulmuştur ve bünyesinde 150 milyon kaynak barındırmaktadır. 1812 Savaşı’nda tamamen harap olan kütüphane tüm koleksiyonunu kaybetti. 1815 yılında Thomas Jefferson kütüphanesinde yer alan kitapların buraya nakliyesi sayesinde tekrardan büyümeye başlamış ve bu büyüme günden güne hızla devam etmiştir. Dünyanın en büyük hukuki belgeler koleksiyonuna ev sahipliği yapan kütüphanede 4.8 milyon harita ve 2.7  milyon işitsel kayıttan oluşan dev koleksiyonlar da mevcuttur…

 

-İnternet Derleme-

Önceki İçerikAKDENİZ’DE TEK NOKTADAN HAKİMİYET: MARE NOSTRUM
Sonraki İçerikYALANCI DÜNYA
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bilişim Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini alıyor. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here