SİNEMA’YA KADIN DOKUNUŞU

0
1095
views

Hemen herkesin bildiği bir cümle kalıbı vardır. Düzenli, renkli ve tertemiz bir yer görüldüğünde “kadın eli değmiş gibi denir.” Dünyada pek çok iş alanında erkeklerle başa baş mücadele veren kadınlar, sinemada da yönetmen olarak var olmak adına oldukça güçlü bir rekabet ortamının, yılmak nedir bilmeyen kahramanları. Büyük ve gösterişli gökdelen ve plazaların gökyüzünü deldiği, her türlü şatafat ve zenginlikle işlenmiş caddelerde, yol kenarından kaldırıma sırt vererek tutunmaya çalışan narin bir çiçek, kadın yönetmenler sinema dünyasında. Üstelik her an üstüne basılıp ezilme tehlikesi ile karşı karşıya olan ya da yabani otları temizleme bahanesiyle sökülüp atılmaya açık.

Bu ay Dünya Sineması ve Türk Sineması’nın önemli kadın yönetmenlerinden bir kaçını tanımayanlara tanıtmaya, tanıyanlara ise hatırlatmaya niyetlendim. Haydi, hep beraber erkeklerin tartışmasız hâkimiyet kurduğu bu topraklarda, kadınların hem dev sektörle savaşına hem de yıkılmayan sağlam kalelerine; yani filmlerine bir göz atalım.

 

İlgili Haber
BÜT DERGİSİ 1 YAŞINDA...

DİĞER SİNEMA YAZIMIZ MASKELER‘LERE DE BAKMAK İSTER MİSİNİZ?

MASKELER - Büt Dergisi

Önceki İçerikBEKİR ÜNLÜATAER: BENİM MÜZİĞİM UZUN BİR YOLCULUK
Sonraki İçerikBÜT DERGİSİ’NİN 15.SAYISI YAYINDA!
muugegul@gmail.com'
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğretimini tamamladıktan sonra iş hayatına atıldı. İletişim sektöründe uzun süre çalıştı. İlkokuldan beri denemeler yazmıştır. Korku sineması ve edebiyatına özel bir ilgisi bulunmaktadır. Büt Dergisi’nde Sinema ve Mitoloji bölümlerinde yazarlık yapmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here