Sinemada Evrimsel Yolculuk

0
787
views

Bundan tam 156 yıl önce, 1859 yılının Kasım 24’ünde günümüze kadar süren bir fikir ayrılığının ilk adımı resmi olarak atıldı. Charles Robert Darwin isminde bir bilim adamı ‘’Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine’’ isimli bir kitabı yayınlayarak o güne dek kabul gören yaratılış inancını derinden sarstı. Onu bu konuda ilginç kılan ise kendisinin rahip eğitimi almış olması idi. Tartışmalar şu an bile bir parçası olduğumuz yüzyılda tam olarak durulmasa da Darwin’in ortaya attığı bu teoriyi yaratılışçıların çürütememesi oldukça belirgin bir durum.

Darwin’in türler üzerine yaptığı araştırmalardan ve çıktığı uzun seyahatlerde yazdığı günlüklerden esinlenerek ortaya çıkardığı eserinde yazanlar; bugün başta ateistler olmak üzere, Tanrı’nın varlığını ve dinleri eleştiren pek çok felsefi düşünce akımı tarafından kullanılır.

İlgili Haber
YÜZDE 49’UMUZ HİÇ SİNEMAYA GİTMEMİŞ

Yaratılışçılar tarafından gösterilen “Maymundan mı türedik biz yani” inadına istinaden Darwin ve bugünkü evrimsel biyologların tamamı, insanın maymundan türemediğini aksine maymunlar ile kuzen olduğumuzu ve bu iki ırkı geçmişte birbirine bağlayan ortak bir ata olduğunu savunurlar. Şimdi sizlerle sinema için istenmeyen ve adeta üvey çocuk haline gelen evrimsel temalı filmlere doğru kısa bir yolculuk yapalım.

Önceki İçerikBazı Yüzler Unutulmaz – Sergi
Sonraki İçerikSiyah Beyaz Çizgiler Artık Renklendi
muugegul@gmail.com'
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğretimini tamamladıktan sonra iş hayatına atıldı. İletişim sektöründe uzun süre çalıştı. İlkokuldan beri denemeler yazmıştır. Korku sineması ve edebiyatına özel bir ilgisi bulunmaktadır. Büt Dergisi’nde Sinema ve Mitoloji bölümlerinde yazarlık yapmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here