Semra Topal tüm kitaplarıyla KafeKültür’de

0
1330
views

Kara romanların yazarı, karanlık karakter, düşünce ve olayların öykücüsü… Semra Topal.

Yedinci romanını yazmakta olan yazar, 6 romanı 3 öykü kitabı ve 1 yeni öykü kitabıyla beraber toplam 10 eserini Şubat-Mart 2017 tarihlerinde yeni baştan KafeKültür yayıncılık tarafından yayınlanacak.

Türk edebiyatı ve romanı kronolojisinde eşsiz bir konuma sahip olan Semra Topal romanlarının hepsi de yanına yaklaşılmaz anlatım ve içerik özelliklerine sahip. O, sanat ve edebiyat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman’ın dediği gibi “Türk roman bilincinin önemli bir eşiği”.

Onun sanatı adeta dünyadaki başarılı örneklerinin Türk edebiyatındaki bir izdüşümü.
Salta Dur, ilk romanı Semra Topal’ın. Gece Gülüşü. Yara. Mukaddes Cildin Parçalanışı. Kirlihanımlar. Ve ilk baskısını yaptığımız Fagin.

Bunların öncesi ve arasında Mani, Kürklü Gece ve Bayan Mira’yla Ufak Bir Gezinti öykü kitapları. Topal’ın ilk kez yayımlanacak öykü kitabının adı ise şimdilik sürpriz.

Yeniden basılacak kitaplar;

Kirlihanımlar

Kapak Yazısı
“Kalas gibi kaba ve çirkin insanların yaşadığı Ankara’dan, bu kadar güzel bir insan çıkabiliyorsa artık dünyada her şey olabilir demektir. Kadınların ona ilk görüşte aşık olmaları nerdeyse bir kuraldı ve Ahmet bu kurala ziyadesiyle alışıktı. Kadınlar ona karşı aptallık safhasında zayıftı, brifingin verildiği sırada ODTÜ’lüler, Egeliler, Silifkeliler (mutfak takımının yarısı Silifkeliydi) kim var kim yoksa bakışlarıyla yiyorlardı bu adamı. Kirlihanım bile cipsini tıkınırken şöyle diyordu:“Tanrım bu adam gördüğüm hiç kimseye benzemiyor…”

İlgili Haber
Pascal'ın Oyunu Galeri Eksen'de

Bu kolektif aşkın içinde sadece altmışlıklarla Zeliha yoktu, geçmişlerini ve fantezilerini kimselerin öğrenmek istemeyeceği ayrı bir gruptu onlar, içgüdüsel dışlanmışlıklarına hiç kimse-nin kafa yormadığı karanlık bir grup. O ara Volki de öğüt veriyordu Kirlihanım’a: “Sakın kalbini karıştırma bu işe. Buradan çıkınca düşünmeye hiç vaktin olmayacak, çünkü eşek gibi çalışan insanların hiç-bir şeye vakti olmaz…”

KÜNYE
KİRLİHANIMLAR, Semra Topal,
roman, 256 sayfa, 2. BASKI,
12,5×19,5 cm, ISBN 978-605-143-197-0
17 TL


Mukaddes Cildin Parçalanışı

Kapak Yazısı
“Mavi Tenli Kadın, bir deri bir kemik kalmış bir ot oğlanın narin başını mengeneye benzeyen eliyle okşuyor ve hoplaya hoplaya gülüyordu. Dırdırla dolu karanlık dünyayı böylesi bir neşeyle topa tut-ması gözle görülmeden inanılacak bir şey değildi. Oğlan öyle dengesiz biriydi ki, yaptığı biçimsiz bir hareket yüzünden belindeki tabancası nerdeyse olduğu gibi göründü, okuma yazma bilmeyen bu çocuk on altısından fazla görünmüyordu. Ot oğlanlar arasında en cahil olanıydı, ama nedense suratı cahil bir surat değildi. İnsanı korkutan, tütsülenmiş gibi baygın kapkara gözler, bembeyaz dişler, hafif kambur duruş ve yıkandığı şüpheli giysilerin toplamıydı. Sıkmacı kadınlar gibi kucakta kalmış değildi, ama gerçek bir annesi olmasına rağmen yüzde yüz kucakta kalmıştan daha beterdi, hayatın-da bir kez bile karşılaşmadığı gerçek babasıyla ilgili anlattığı bütün inanılmaz şeylerin hepsi doğruydu.”

İlgili Haber
De Niro'ya ‘Saraybosna’nın Kalbi’

KÜNYE
Mukaddes Cildin Parçalanışı, SEMRA TOPAL,
roman, 256 sayfa, 2. BASKI,
12,5×19,5 cm, ISBN 978-605-143-178-9
17 TL


Kürklü Gece

Kapak Yazısı
“Tartışmayacağım tabii, stoacı gibi bu adamı karşıma alarak düşünce labirentlerinde kaybolmaya niyetim yok, o üstü kapalı yaya yolları ve harikulade kolonadların içinde zaman zaman yüzüm kızararak, zaman zaman da iniltili bir ses çıkartarak eşlikçime doğruluğu tartışmalı ve utanç verici şeyler anlatmak isterdim, arada bir ağzımıza attığımız acımsı bir meyveyle dişlerimizi kamaştırarak evreni ne güzel aşağılardık. İşte o zaman evreni kürklü bir pelerin gibi örtünür, birbirimize suç ortakları gibi sokularak, hırsımızı ve gariplikle-rimizi kolonadların arkalarındaki tozlu odalara taşımanın verdiği kıvançla sinsi kahkahalar atardık ve açıkça söyleyeyim bunlar da neşeli kahkaha tanrısı Bacchus’ün kahkahaları olurdu, suç ortağım, kardeşim inanılmaz bir öyküye başlamadan önce bronz kupalarımızı çılgın gibi çarpardık, öyküsünden önce dudaklarını ıslatmak ona iyi gelirdi ve ben o zaman başım dönerek kardeşimin ağzına bakardım. “

KÜNYE
Kürklü Gece, Semra Topal,
Öyküler, 132 sayfa,
12,5×19,5 cm ISBN 978-605-143-201-4
13 TL


Ve KafeKültür’de Şubat ayında çıkan diğer kitaplar;

İlgili Haber
Surre-i Hümâyûn Kültür A.Ş. Yayınları’ndan çıktı

Melek Zamanı

Kapak Yazısı
Yoksun ve bunun bir yıldızı olmalı gökte
Başımı çevirdiğimde ben görmeden kayan bir yıldız
Sabahları penceremde gün ağarmadan parıldasın ya da
Senin ışığın getirsin senin yokluğunu işte böyle dayanabilirim ancak
Yokluğuna, aramızdaki zamana ve uzaklara

KÜNYE
Melek Zamanı, Halil Gökhan, Şiir, 96 sayfa, 13,5×18,5 cm
ISBN 978-605-143-000-3
10 TL


Otomobil

Kapak Yazısı
Otomobil, tıpkı uçak ve fotoğraf (sinemayı saymıyorum) gibi insan denen canlının yeryüzü seyahatini “başkalaştıran” devrimlerden en önemlisi. Görüntünün kaydedilmesi, kral yollarının havadan yok edilmesi ve “uzakların yakın edilmesi” insanın evrendeki yolculuğunu da başka yollara saptırıyor. Otomobilin hayatımızda beklenmedik bir makas değişikliği etkisi yaratması aynı zamanda yolun sonunun da kötü olduğunun habercisi.

Bu kadar hareket ve hızla nereye kadar ve niye? Kitabın cevabını aradığı sorulardan en önemlisi de bu. Hareket eden insan nedir? Bu da başka bir temel soru. Hareket, hız ve bellek arasındaki ilişkiler… İşte sorgulanan gerçek sorunsal da bu aslında. Kolay kolay cevap veremesek de soru sormaya devam ettiği sürece düşünen insanın hız imparatorluklarına ve hareket medeniyetine kolay pabuç bırakmayacağına inanıyorum. Çünkü gerçekten de doğru yolda değiliz.

Künye
Otomobil, HALİL GÖKHAN,
denemeler, Kültür/Felsefe/Edebiyat,
126 sayfa, 13,5×19,5 cm, ISBN 978-605-143-192-5
15 TL

Önceki İçerikFacebook’a ‘Hindistan’ etkeni
Sonraki İçerikMest Yapımı – Foto Haber
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here