Şebnem Köken

0
671
views

Bu sayımızdaki Fotografçı konuğumuz Şebnem Köken…

1-Şebnem Hanım, sohbetimize başlamadan önce sizi biraz tanıyalım mı ne dersiniz?

İnsanın kendisini tanıtması çok tuhaf bir duygu… Hep ben Şebnem’im işte diyesim geliyor. En kolayı okuduğun okullardan başlamak galiba… Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nden mezun oldum. Bilkent Bilgisayar Mühendisliği’ni burslu kazandım ve mezun oldum. Sonrasında Ankara’da askeri bir şirkette çok güzel insanlarla çok güzel bir işte 8 ay kadar mühendislik yaptım ama gönlüm sinemadaydı. Millet artist olmak için kaçar ben de yönetmen olmak için kaçtım diyelim. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sinema TV üzerine yüksek lisansa başladım. Yaşlıyım, okumayı bekleyemem hemen sahaya inmem lazım derken İstanbul’ da buldum kendimi. Bir ajansta montajcı, kurgucu olarak çalışmaya başladım. Sonrasında özel bir TV kanalında yapımcı yönetmen olarak TV programı hazırladım. Mühendisim diye teknoloji programı yapmamı istediler. Sinema üzerine yapmak istediğim programı da başkası hazırlamaktaydı. Fotoğraf ise hep merak ettiğim bir şeydi ve onun üzerine hiç program yapılmamıştı Türkiye’de. Yaklaşık 150 bölümlük Kadraj’ la çok güzel konular işledik fotoğraf üzerine. Baktım ben programı hazırlarken fotoğrafçılığı öğrenmişim bari bir de yüksek yapayım diye düşündüm. Bu arada kızım dünyaya geldi. Hem final ödevlerimi yetiştirmeye çalışıyor hem işime gidiyor hem de kocaman bir insana dönüşüyordum 🙂 Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım. Sonrasında uluslararası bir haber kanalının Türkiye ayağında belgesel çekmeye başladım. Sonrası yine Eskişehir… Şu an daha çok stok fotoğrafçılığı yapıyorum ve Eskişehir’de medyanın farklı kollarında ürün veren bir şirket kurmaya çalışıyorum.

İlgili Haber
Hıfzı Topuz Röportajı

2-Peki, fotoğraf? Yani fotoğraf deyince aklınıza ne geliyor? Fotoğraf sizin için ne ifade ediyor?

Fotoğraf beni ben yapan şeylerden biriymiş. Maalesef bunu keşfetmem 28 yılımı aldı. Ama sinema, tv programı ya da belgesel… Bir şekilde hep etrafında dolanmışım. Makine elimdeyken daha özgür daha cesur bir Şebnem oluyorum. Sebebini ben de bilmiyorum. Yükseklik korkum vardır mesela. Vizörden bakınca korkum kalmıyor. Fotoğraf niyetine nerelere tırmandım ben bile şaşıyorum.

Önceki İçerikPakistanlı Malala Yusufzay ve Nobel
Sonraki İçerikBen Bir Ağacım / Orhan Pamuk
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here