Şaşırtıcı bir yapım: Toni Erdmann

0
1136
views

Cannes Film Festivali’nde izleyenlerin büyük beğenisini toplayarak olay yaratan TONI ERDMANN, bu senenin ve son dönemin tartışmasız en farklı ve etkileyici sinema deneyimini sunan, sayısız ödül almış ve şimdiden kült olmuş bir yapım.

Komedi ve dram kategorisinde yer alan filmin konusu; alaycı ve umursamaz bir hayat görüşüne sahip, uslanmaz bir şakacı olan piyano öğretmeni baba Winfried, en yakını köpeğini de kaybedince hayatta yapayalnız kalır. Hayatını tekrar düzene sokmaya ise Romanya’da bir danışmanlık şirketinde önemli bir pozisyonda çalışan işkolik kızı Ines ile arasını düzeltip yakınlık kurmaya çalışarak başlamaya karar verir. Ines ise kariyerine odaklı aslında en az babası kadar yalnız ancak hayatı fazlasıyla ciddiye alan, iş hayatının tam da göbeğinde yükselmeye çalışan bir iş kadınıdır. Cebinden çıkarıp taktığı dişlerle olur olmaz yerlerde dönüştüğü Toni Erdmann tiplemesi ile babasını, bir anda Romanya’da işyerinde görünce kontrol manyağı Ines için işler dayanılmaz bir hal alacaktır. Birbirleri kadar yalnız ancak birbirlerine tamamen zıt bu baba kız için Romanya macerası hem ilişkilerini hem de hayatlarını sorgulayacakları, izleyeni ise kahkahalara boğan ama bir o kadar da sarsıp duygulandıran bir sinema mucizesine dönüşecektir.

İlgili Haber
KEYİFLE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 2 FİLM - FİLM ÖNERİ

Yönetmen koltuğunda Maren Ade otururken Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter gibi oyuncular filmde boy gösterdi. Ayrıca belirtmek gerekir ki film, IMDb’den 10 üzerinden 8 almış.

Ödüller;
2016 Almanya Yabancı Dilde En iyi Film Oscar Adayı
2016 Cannes Film Festivali- FIPRESCI
2016 Cannes Film festivali- Altın Palmiye Adayı
2016 Avrupa Film Ödülleri;
-En iyi Yönetmen
-En iyi Film
-En iyi Senaryo
-En iyi Kadın Oyuncu
-En iyi Erkek Oyuncu
2016 LUX Ödülleri- En iyi Yönetmen
2016 San Sebastian Film Festivali- FIPRESCI
2016 Toronto Film Festivali;
-En iyi Yönetmen
-En iyi Yabancı Film
-En iyi Kadın Oyuncu

Film için yapılmış yorumlar;
Muhteşem bir güzellik, harika bir duygu, dahiyane bir sinema dili.

İlgili Haber
Nuh Tepesi filminin tanıtım videosu yayınlandı

-Manohla Dargis, NEW YORK TIMES

Alman yönetmen Maren Ade’nin, baba kızın tekrar uzlaşma çabasını anlatan nefis komedisi TONI ERDMANN’da insanın içini mutlulukla kaplayan anlar var. Bu sahneleri bu kadar özel kılan şey ise her anında yarattığı komedi ve dramın muhteşem uyumu ile, izleyeni kendinden geçirmeyi başarabilen duygusal bir sinema deneyimi yaşatabilmesi. Toni Erdmann, sinemanın dilini alışılmadık ama muhteşem bir şekilde kullanmayı başaran son yılların en orijinal ve en iyi yapımı. Ade’nin kamera kullanımı da korkusuz duygusallığı kadar zekice ve etkileyici.

-Justin Chang, LOS ANGELES TIMES

Hayatınız boyunca görebileceğiniz 162 dakikalık en iyi Alman komedisi.

-Leslie Felperin, THE HOLLYWOOD REPORTER

Şaşırtıcı, garip, özgürleştirici ve aynı zamanda inanılmaz komik…Gerçek bir sinema istisnası: 3 saate yakın bağımsız bir Alman komedisi sizi hiç sıkmadan hem çok güldürüyor hem de çok hüzünlendiriyor. Gerçek anlamıyla birazdan ne olacağını hiç bilmediğiniz şaşırtıcı bir yapım.

İlgili Haber
'Uzay Yolu Sonsuzluk' vizyonda

-Lee Marshall, SCREEN INTERNATIONAL

Birbirlerinden uzaklaşmış bir baba kızın Maren Ade’nin kendine özgü anlatımı ile devleşen muhteşem ve samimi hikayesi. Kendine hayran bırakan 3. filmi ile karşımıza çıkan Maren Ade, yine önceki yapımlarında olduğu gibi karmaşık olduğu kadar zekice ve müthiş insani gözlemleri ile bir komedi evreni yaratıyor. Peter Simonischek ve Sandra Hüller’in göz kamaştıran doğallıktaki oyunculukları ile perdeye yansıttıkları çılgın karakterler, beklenmedik bir şekilde birbirlerine yakınlaşmanın bir yolunu bulmaya çalışırken, kendi içlerinde de keşfe çıkıyor.

-Guy Lodge, VARIETY

Filmin fragmanı;

Önceki İçerikEn çok konuşulan ünlüler
Sonraki İçerikFiliz Pazar’dan ‘Bu Ben Değilim’
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here