Sait Mingü’nün eserleri 3 Aralık’ta SCOPE Miami Beach’de sergilenecek

Sanatçı Sait Mingü, eserlerini, bir kez daha 3-8 Aralık 2019 tarihleri arasında, 19. yılını kutlayan SCOPE Miami Beach’de ACT ile sergileyecek. Mingü eserlerini geçtiğimiz yıl içerisinde, Nisan ayında New York’da düzenlenen ArtExpo New York’ta, Temmuz ayında Londra’daki The Other Art Fair’de ve Eylül ayında Dallas’taki The Other Art Fair’de sanatseverlerin beğenisine sunmuştu.

0
86
views

Sait Mingü, Türkiye çağdaş sanat alanında kendine özgü bir yere sahip. Sanatçı sanat çalışmalarını geleneksel sanat teknikleri ve teknolojinin olanaklarını birbirine katarak hayata geçiriyor.

Tamamen el ile üretilen çizim ve boyamaları teknolojinin imkanları ile bir arayüzde buluşturan sanatçı, illüstratif unsurları konvansiyonel pentür ve kağıt üzerine uygulamalar ile harmanlıyor; böylece geleneksel teknikler ile yeni medya altyapısını bütünleşik kullanarak kendisine ait etkili bir anlatım dilini mümkün kılıyor. Sanatçı, özellikle son dönem çalışmalarında öne çıkan dışavurumsal unsurlar ile “fiction”vari öyküsel görselleştirmeleri iç içe sokarak izleyici ile yoğun bir duyumsama ilişkisi kuran çalışmalar ortaya koyuyor. Kimi zaman iyimser, kimi zaman daha karanlık bu çalışmalar, zarif ve şiirsel bir hissiyet barındırırken diğer taraftan renk kullanımı ve dinamik çizgisel kompozisyonlar ile etkili birer görsel tasarım niteliğindeler.

İlgili Haber
Hafıza-i Beşer Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler Sergisi Açıldı!

Sait Mingü insanın sosyal, doğal ve yapılı fizik- çevresi ile kurduğu ilişkisel dinamiklerden yola çıkıyor. İnsan otonom olmak bir yana, hem zihinsel hem de bedensel yönüyle bir bütünün parçası olarak anlam kazanırken, özne olarak kendisini kurabilmesi yine bu bütün ile kurduğu çatışmalı bir çelişki ilişkisine tekabül ediyor. Bu “durum”a odaklandığı sergisinde sanatçı insanın bu iç dünyasında yaşadığı ayrışma ve bütünleşme “an”larına odaklanarak ortaya çıkan duygu-durumu izleyiciye imgeler üzerinden anlatıyor.

For English;

Artist Sait Mingü will once again exhibit his works this DECEMBER 3 – 8, 2019 at SCOPE Miami Beach with ACT, which celebrates its 19th edition. Mingü presented his works to art lovers last year at ArtExpo New York in April, at The Other Art Fair London in July and at The Other Art Fair Dallas in September.

İlgili Haber
Türk Modernizminin Öncüleri Sergisi 22 Kasım’da kapılarını açıyor

Artist Sait Mingü has a unique place in the Turkish contemporary art scene. Sait Mingü brings his artworks to life by experimenting with traditional art techniques and the possibilities of technology. By combining handmade drawings and paintings with possibilities offered by technology, the artist blends illustrative elements with conventional painting and works on paper, thus creating an effective language of his own through his use of traditional techniques and new media. Intertwining expressionist elements –which have become more prominent in his most recent works– and quasi-fictional narrative images, Mingü creates works which establish an intense perceptional connection with their audience. Ranging from optimistic to bleak, these works are impressive visual designs with their use of colors and their dynamic linear compositions, and they radiate a graceful and poetic sensibility.

İlgili Haber
Adnan Arduman’dan metropol fotoğrafları: Kapıların Dışında

Sait Mingü’s artworks are based on the relational dynamics man establishes with his social, natural and physical surroundings. In addition to being autonomous, man becomes a significant part of the whole by means of both his intellectual and corporal qualities. And his becoming of a subject depends on the conflictual relationship he establishes with the whole. Focusing on this “situation”, Sait Mingü picks “moments” of separation and union that individuals experience in their inner worlds, and he conveys the resulting emotional state with his images.

 

Önceki İçerikHadi Sevgilim
Sonraki İçerikTürk Modernizminin Öncüleri Sergisi 22 Kasım’da kapılarını açıyor
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here