ŞAHMERAN

0
1513
views

Yüzyıllardan beri anlatılan ve içine insan karıştığı andan itibaren ihanet ile yoğrulan tuhaf bir efsanedir Şahmeran. Bu efsane bizlerin hala hüküm sürdüğü, buram buram geçmiş kokan topraklarda dillerden dile aktarılmıştır. Dilden dile değişiklik gösteren efsanenin birkaç değişik versiyonu bulunmakta. Bu ay sizlere değişiklik gösteren bu hikâyelerden bahsedeceğim. Hikâye’nin doğduğu yer, bugün Mersin’e bağlı Tarsus ilçesidir.

Tarsusluların efsanesini diğer hikâyelerden ayıran, onların hikâyesindeki Şahmeran’ın erkek olmasıdır. Tarsus yakınlarında bir kalede yaşamakta olan Şahmeran, son derece akıllı, yetenekli ve bilge biriymiş. Belden aşağısı yılan olan Şah’ın en gizemli yeteneklerinden biri de çok uzakları bile görebilen gözleriymiş. Sarayında yılanlardan oluşan hizmetkârları ile yaşayan Şahmeran, kimseye zarar vermeyen adil bir kralmış. Hoşluk içinde geçen günlerden birinde Şahmeran, hamamda banyo yapan bir kızı görüp âşık olmuş. Derhal yardımcılarına o kızın kim olduğunu öğrenmelerini emretmiş. Efendilerinin isteği ile Tarsus’a dağılan onlarca yılan kızın hakkında bilgi toplayıp geri gelmiş. Genç kızın Tarsus beyinin biricik kızı olduğunu ve her hafta aynı gün hamama geldiğini söylemişler. Aşkından divaneye dönen Şahmeran en kıymetli hazinelerinden oluşan bir sandık ile kızı beyden istemek üzere yola koyulmuş. Kızın yaşadığı eve gelip babasından istemiş.

İlgili Haber
GÜNLERDEN TİYATRO

 

Önceki İçerikOSMAN KARAKOÇ 6 YILDIR AİLEMİZDEN BİRİ
Sonraki İçerikIrgandı Köprüsü
muugegul@gmail.com'
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğretimini tamamladıktan sonra iş hayatına atıldı. İletişim sektöründe uzun süre çalıştı. İlkokuldan beri denemeler yazmıştır. Korku sineması ve edebiyatına özel bir ilgisi bulunmaktadır. Büt Dergisi’nde Sinema ve Mitoloji bölümlerinde yazarlık yapmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here