Red is Red 3 Mart’ta açılıyor

0
1294
views

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Özcan Uzkur’un Red is Red isimli sergisi, 3 Mart-8 Nisan 2017 tarihleri arasında, Galeri İlayda’da sanatseverlerle buluşuyor.

“Red is Red” isimli sergisinde yer alan işlerin, Goya’nın “Savaşın Felaketleri” serisinden bu yana gelen “acının temsili” geleneği içinde düşünülmesi gerektiğini söyleyen Uzkur, sergisi ile ilgili şunları söyledi: “Can çekişen bir çağın tanığı olarak sanatçı akıl almaz vahşete isyan ettiğinde yapabileceği tek şey kayıt tutmaktır. İnsanoğlunun kederini, eti delip geçen acının en somut halinde yakalamalıdır. Duyguların kaydını resmi belgeler, rakamlar, haber fotoğrafları tutamaz. Acıyı ancak beden ve sanat hatırlar. Kayıpların yası ancak bedende ve sanatta tutulabilir. Yas tutan bir insan ya da yapıtla karşılaştığınızda o size bakar, sizi saklandığınız yerden çıkarırlar. Size kendi yüzünüzü gösterirler. İşte ordasınız, işte ordayım: Hem kurban hem katil. Acı çeken tüm insanlar kardeştir. Ve onlara yüzyıllardır Habil ve Kabil diye seslenilir.”

İlgili Haber
Klasik Ötesi Resim Sergisi

1952 yılında, Balıkesir’de doğan sanatçı, 1978 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (M.Ü.G.S.F.) Tekstil Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 1982-2011 yılları arasında Tekstil Sanatları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Uzkur, 11 kişisel sergi gerçekleştirdi. Ulusal ve Uluslararası workshoplar yöneten, çeşitli sergi ve projelere katılan Uzkur, son dönem iki ve üç boyutlu çalışmalarında tekstil ve farklı malzemeler kullanarak plastik sanatların farklı alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Önceki İçerikOkan’dan engelleri aşan Sevgililer Günü kutlaması
Sonraki İçerikHazırlanın Mars’a gidiyoruz
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here