Pakistanlı Malala Yusufzay ve Nobel

0
760
views

Dünya’nın en seçkin ödül törenlerini saymaya başlasak mutlaka ilk sırayı Nobel Ödülleri alacaktır. Altı ayrı kategorisi bulunan 2014 NOBEL Ödüllerinin de bu seneki sahipleri açıklandı. Çok sayıda adayın yer aldığı kategorilerde sadece bir isim o ödüle layık görüldü. Nobel Ödüllerini kimlerin kazandığını açıklamadan önce kısaca Nobel Ödülleri ne zaman ve ne için, kim tarafından nerede verilmeye başlanmış bunları görelim önce.

1895 yılında İsveçli bilim adamı Alfred Bernhard Nobel’in (kimyager, mühendis ve dinamitin mucidi) bilim dalında çalışma yapanlara ödül verilmesini vasiyetinde vurgulamasının üzerinden bir çok tartışma sonrasında İsveç hükümeti Nobel Vakfı kurularak ünlü bilim insanının vasiyeti yerine getirilmiş oldu.

1896 yılından günümüze ulaşan sürede Nobel Ödülleri ayrı ayrı oluşturulan komiteler tarafından sahiplerine ulaştırılmaktadır. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Fizik, Kimya, Ekonomi alanındaki ödülleri, Karolinska Enstitüsü Fizyoloji ve Tıp alanındaki ödülleri ve Norveç Nobel Komitesi edebiyat alanındaki ödülleri vermektedir. Norveç parlamentosunca İsveç Akademisi’nden seçilen beş kişilik bir kurul ise barış alanındaki ödülleri vermektedir.

İlgili Haber
AŞK’IN ŞEHRİ PARİS’TE AŞK’A AŞIK KÜÇÜK SERÇE: EDİTH PİAF
Önceki İçerikMalt’tan Yeni Bir Şarkı
Sonraki İçerikŞebnem Köken
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here