Osmanlı elyazmalarının hikayesini küratöründen dinleyin

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, elyazmaları üzerinden Osmanlı toplumunda çok dillilik, gündelik hayat, tıp, evren ve zamanın bilgisi, toplumsal cinsiyet ve cinselliğin izlerini süren “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında küratör eşliğinde özel bir tur düzenliyor. Tarih ve edebiyat meraklıları, 3 Aralık Salı günü saat 18.30’da ücretsiz gerçekleştirilecek bu turda, elyazmalarının ilgi çekici hikâyelerini serginin küratörü Mehmet Kentel’den dinleme olanağı bulacaklar.

0
52
views

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndan bir seçkiyle oluşturulan “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi izleyicileri; metinler, objeler ve zamanlar arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Sergi, el yazmalarının ilgi çekici hikâyelerini anlatırken aynı zamanda Osmanlı’nın gündelik yaşam kültürüne dair pek çok ayrıntıyı ortaya koyarak toplumsal hafızaya katkıda bulunuyor.

Hafıza-i Beşer sergisi; Van Kalesi’ni beklerken yazma kopyalamaya fırsat bulan muhafız İbrahim Ağa’yı, divanı elden ele gezmiş Zübeyde Hanım’ı, kendi yazmasını düzelten Fransa Sefiri Yirmisekiz Çelebi Mehmed Efendi’yi, esere “yazan yanlış yazmış” diye müdahale eden Kilisli Rıfat’ı, yazdıkları ayıplanmış, yasaklanmış ama kulaktan kulağa anlatılmış Enderunlu Fâzıl’ı, yazmayı koruması için yazılmış “Ya Kebikeç” duasını, bunu umursamadan karnını doyurmuş kâğıt kurdunu ve yüzlerce meşhur ya da isimsiz yazarı ve okuru bir arada düşünmemize aracı oluyor.

İlgili Haber
F Sanat'tan ‘Seçkiler’ sergisi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, tarih ve edebiyat meraklılarını Osmanlı dünyasından bugüne kalabilmiş elyazmalarının hikâyesini dinlemek üzere 3 Aralık Salı günü saat 18:30’da ücretsiz gerçekleşecek sergi turuna davet ediyor.

Mehmet Kentel Hakkında

Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin küratörü K. Mehmet Kentel, doktorasını 2018 yılında University of Washington’dan, “Assembling ‘Cosmopolitan’ Pera: An Infrastructural History of Late Ottoman Istanbul” başlıklı teziyle aldı. Hâlihazırda İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Araştırma Projeleri Yöneticisi olarak çalışan Kentel, 2017 yılında ANAMED’deki Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratı’nın Karikatürleri sergisinin danışmanlığını ve metin yazarlığını yapmıştı.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Hakkında

Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına damgasını vuran imparatorluklar başkenti İstanbul, hem onun binyıllar içinde biçimlenen “büyük kent” kimliğinin, hem de çevresindeki farklı kültür coğrafyalarının keşfi için atılacak adımların en uygun hareket noktası.

İlgili Haber
Adnan Arduman’dan metropol fotoğrafları: Kapıların Dışında

Bu nedenle İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, merkezden çevreye doğru genişleyen uygarlık izlerini takip ederek Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan bir süreçte kentin tarihini, kültürel yapısını ve insan profilini araştırmayı, bu amaçla projeler geliştirip desteklemeyi, ulusal ve uluslararası toplantılar, etkinlikler düzenleyerek elde ettiği sonuçları ilgili kurumlarla paylaşmayı ve yayın yoluyla kamuoyuna ulaştırmayı hedefliyor. Enstitü bu ana hedeflerini, kendi bünyesinde oluşturduğu Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Araştırmaları bölümlerinin çalışma programları doğrultusunda gerçekleştiriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here