Ortak Tarihler: Afro-Türk Portreleri Sergisi

Melez Amerikalı sanatçı ve akademisyen Michael Dixon, bu çalışmasında Afrika kökenli Türklerin karmaşık kimliklerini alla prima yağlı boya resimlerle soruşturuyor. Türkiye’deki ilk galeri sergisi, İstanbul-Nişantaşı’nda bulunan Galeri Eksen’de 15-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

0
1083
views

Ortak Tarihler: Afro-Türk Portreleri, mayıs ayı içinde İzmir ve İstanbul’da sergilenecek olan uluslararası bir projenin ilk bölümü. Melez Amerikalı sanatçı ve akademisyen Michael Dixon, bu çalışmasında Afrika kökenli Türklerin karmaşık kimliklerini alla prima yağlı boya resimlerle soruşturuyor. Türkiye’deki ilk galeri sergisi, İstanbul-Nişantaşı’nda bulunan Galeri Eksen’de 15-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Tuval üzerine yağlı boya ile provokatif kültürel kimlik araştırmalarıyla tanınan sanatçının eserleri New York, Washington, Bosna, Filistin, Güney Afrika ve Fransa gibi birçok farklı yerde, saygın uluslararası sanat mekanlarında sergilendi. Kendisi bu projeyi görsel kültürde fazla yer bulmayan insanları görselleştiren ve onların deneyimlerine ses veren bir alan yaratmanın fırsatı olarak tarif ediyor.

İlgili Haber
Feryat Aydemir’in Scream Shot sergisi 4 Ekim’de açılıyor

Afro-Türkler, Anadolu tarihinin Osmanlılardan da öncesine uzanan, çoğunlukla görünmez kalmış bir parçası olmakla beraber; akademik araştırmacıların çalışmaları, Afrika Anadolu Dayanışma Derneği (Ortaca/Muğla) ve Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (İzmir) gibi grupların çabaları ve Birleşmiş Milletler tarafından finanse edilen projelerin sonucu olarak son yıllarda daha fazla ilgi görmeye başladılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here