Organize İşler Sazan Sarmalı ve Getirdiği Tartışmalar

0
177
views

Yılmaz Erdoğan imzalı Organize İşler serisinin ikinci filmi Organize İşler Sazan Sarmalı Şubat başında vizyona girdi. An itibariyle 3.232.277 biletli seyirci tarafından sinemada izlenen film, geçtiğimiz günlerde sanal yayıncı Netflix üzerinden de izleyicilerle buluştu. Bu durum filmin yapımcıları tarafından her ne kadar ‘Para için’ gerçekleşmediği belirtilse de sinema işletmecileri yaşanan olay için ‘Türk sinemasının sonu’ yorumunu yapıyor.

Film hakkında kendi çapımda bir yorum yapacak olursam ‘vasat üstü’ diyebilirim. Organize İşler’in ilk filmi yine bana göre Türk sinemasının en iyi ilk 5 filmi arasındadır. Aynı şeyi Sazan Sarmalı için söylemek mümkün değil. Basit bir izleyici olarak işin teknik kısımlarının yorumunu başkalarına bırakalım ancak filmin sonlarının bize verdiği duygu ‘bitse de gitsek’ oldu. İzleyici ile beyaz perde arasındaki bağ kesinlikle ilk film gibi değildi. Belki de bu ilk filmin koyduğu çıtanın yüksekliğinden dolayıdır. Dilerseniz bir fragmana göz atın.

İlgili Haber
Yaşananların filmini yapmak bile kolay değil

Belirtmeden geçemeyeceğimiz iki konu var. Öncelikle şunu söyleyelim filmde öyle bir sahne var ki adeta boğazınız düğümleniyor. Ana karakterimiz Asım Noyan, sandalyesine ters oturuyor ve kamera yavaş yavaş geniş açıya geçiyor. İşte o sahne,

Ve şöyle diyor Asım Noyan, “Ah be Üzeyir abi şimdi burada olsaydın ne güzel susardık seninle be… Etrafta boş konuşan onca hıyar, ama ölüp gidiyor yanında susabildiğimiz adamlar…”

Bildiğiniz gibi Erdal Tosun’un canlandırdığı Üzeyir karakteri Organize İşler serisinin ilk filminde kendisine sorulan “Neden hiç konuşmuyorsun?” sorusuna “Eskiden çok konuşurdum. Bir faydasını görmedim, bıraktım.” diyerek yanıt vermişti. Erdal Tosun, 30 Kasım 2016’da trafik kazasında hayatını kaybetti. Yılmaz Erdoğan Bir Demet Tiyatro yıllarından beri kader arkadaşlığı ettiği Tosun’u bu sahneyle çok klas bir şekilde andı.

İlgili Haber
Çare Kütüphanelerde!

İkinci konu ise Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuk performansı… Filmi izlenebilir kılan temel etkenlerden biri oldu ve Tatlıtuğ her işinde üzerine koyarak ilerliyor.

Twitter’da film ile ilgili gelen yorumları okurken -bir daha dönüp aradığımda bulamadım, o yüzden ekran resmi paylaşamıyorum- şöyle bir yorum dikkatimi çekti, “Şimdiki gençlere üzülüyorum, Bir Demet Tiyatro’dan Organize İşler Sazan Sarmalı’na… Her şeyin çürüğü, çarığı size kaldı.” Yılmaz Erdoğan üzerinde odaklanan bu eleştiriye katılmamak mümkün değil doğrusu…

Organiz İşler’in ilk filmi IMBD’de 7,4 ile puanlanırken Sazan Sarmalı ise 6,1 ile puanlandı. Oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola Rıza Kocaoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Bensu Soral gibi kariyerli isimleri barındıran Organize İşler Sazan Sarmalı filmini yine de izleyip yorumu kendinizin yapmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Haber
'Anne'ye Tokyo'dan özel ödül

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here