Ön yargılarımızı tokat gibi cevap veren hayvan: Narval

Deniz gergedanı ya da başka bir adıyla narval. Herkesin ilk görüşte boynuz diye adlandırdığı 2-3 metre civarında bir dişe sahip bu hayvanlar. Ön yargılarımıza tokat gibi bir cevap aslında.

0
109
views

Deniz gergedanı ya da başka bir adıyla narval. Herkesin ilk görüşte boynuz diye adlandırdığı 2-3 metre civarında bir dişe sahip bu hayvanlar. Ön yargılarımıza tokat gibi bir cevap aslında. Belki korkunç bulduğumuz ya da çok vahşi bulduğumuz o diş; deniz gergedanlarının bir duyu aracıdır.

Bu bilgiye Harvard Üniversitesi diş bilimi bölümünün bir araştırması sonucu ortaya çıkmış. Dişin yüzeyinde 10 milyondan fazla sinir hücresi varmış ve bu diş esnek bir yapıya sahipmiş. Yani ön yargılarla yaklaşılan diş sayesinde deniz gergedanları iletişim kuruyor. Bu canlılar en derine dalabilen memelilerden de biri. Bunun getirdiği sonuçlardan biri de kendi hayatına istediği zaman son verebilir.

Birlikte hareket ederler bu hayvanlar ve birlikte göç ederler. O kadar uzun dişlerine rağmen hep yan yanadırlar ve birbirlerine zarar vermezler. Kendi familyalarından diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Asi hayvanlar da değiller yani, birlikten kuvvet doğar ilkesini benimsemişler sanki. Birbirleri için çok kıymetliler ve birbirleri için olmazsa olmazlar. Mesela kendi dişlerini kendileri temizleyemiyorlar ve tabi ki yardımlarına dostları koşuyor.

Bu hayvanlardan almamız gereken bir sürü ders var…

Bu hayvanlardan almamız gereken bir sürü ders var. Sadece deniz gergedanlarından değil bir sürü hayvandan çıkarmamız gereken hayati dersler var. Bugün deniz gergedanının etkileyici yaşamı düştü bize. İnsanlığımızı yavaş yavaş yitirdiğimiz bu zamanlarda herkese narvallar gibi dostlar diliyorum.

İlgili Haber
81 yaşındaki Masako Wakamiya mobil uygulaması yazdı
Önceki İçerikMirac’tan yeni single: Ben Kimim
Sonraki İçerikMacar-Türk toplumu arasındaki kültür köprüsü: Macar Kültür Merkezi
Ben Buket Didem Yılmaz. Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Bursa'da yaşıyorum. Kendimi geliştirerek ve kendime bir şeyler katarak mutlu olmaya çalışıyorum. Yeni bilgiler keşfetmek, öğrenmek, anlamaya çabalamak bana zevk verenlerden. Hayatımı da bunun üstüne kurmak istiyorum. Olmayacağını düşündüğüm anlarda çok olacaktır muhtemelen ve oluyor da ama her sabah güneş yeniden doğuyor. Her sabah yeni bir gün ve yeni bir umut.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here