Nazarköy

0
746
views

Sanat ve yaşam yüzyıllardır hep iç içe olmuştur. Kimilerine göre sanat yaşamın yansımasıdır; kimilerine göreyse yaşam sanatın yansımasıdır. Ama en nihayetinde ikisi de birbiriyle var olup anlam, kazanmıştır.
İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı olan Nazarköy’de tam anlamıyla sanat ve yaşamın iç içe barındığı bir yer.

Boncuk Ocakları ile ünlü olan köyde, tarım ve hayvancılığın yanı sıra Göz Boncuğu üretimi de temel geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Köyün en önemli geçim kaynağı ise nazar boncuğu ve kirazcılıktır. Köy dere yatağında kurulmasından dolayı Kurudere Köyü ismini almış, ancak tarihi ve el emeği göz nuru göz boncuğu imalatından dolayı 20.03.2007 günü Bakanlık onayı ile ismi Nazarköy olarak değiştirilmiş.
Nazarköy Köyü’nde 1950 yılından bu yana nazar boncuğu ile cam süs eşyalarının yapıldığı ve halen devam edildiği bilinmektedir. Köylüler bu mesleği Bekir Arabalı ve Ahmet Arabalı’dan öğrenmişlerdir. Köye boncuğu getiren kişiler bunlardır. Kendileri de bu işi Arap Selim lakaplı Selim ustadan öğrenmişlerdir.

İlgili Haber
HOLLYWOOD’UN ÜVEY EVLADI GEOFFREY RUSH VE FİLMLERİ

 

Önceki İçerikOlcay Kavuzlu Düğün Fotoğrafları – Foto Galeri
Sonraki İçerikYemek Yemeyi Durduramıyor Musunuz?
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here