‘Mavi Bisiklet’in 7. ödülü Sadri Alışık’tan geldi

22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’ne Mavi Bisiklet’in genç oyuncusu Selim Kaya layık görüldü…

0
1943
views

Mavi Bisiklet’te canlandırdığı Ali karakteriyle başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Selim Kaya, 22. kez düzenlenen Türk tiyatro ve sinemasının en prestijli ödüllerinden Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

İkinci ödülünü almanın heyecanını ve mutluluğunu gizleyemeyen genç oyuncu Kaya, bu anlamlı ödüle layık görüldüğü için teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: “Hiç ummadığımız bir anda köyümüze kadar gelerek sinema konusunda bize eğitimler veren yapımcımız Nursen Çetin Köreken ve başrole beni uygun gören yönetmenimiz Ümit Köreken’e bana ve arkadaşlarıma bu imkanları sundukları için çok minnettarız. Ufkumuzu açmamızı ve neler başarabileceğimizi görmemizi sağladılar.” diyen Kaya, ödüllerin kendisini yüreklendirdiğini ve sinema alanında gelişim göstermek konusunda teşvik ettiğini de ekleyerek sözlerini tamamladı. Selim Kaya, 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nde uluslararası jüri tarafından uzun metrajda ‘En İyi Genç Erkek’ ödülünü de kazanmıştı.

Türk sinemasının unutulmaz ismi Sadri Alışık adına düzenlenen bu anlamlı törende Mavi Bisiklet filmi ile yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getiren yönetmen Ümit Köreken ödülle ilgili şunları söyledi:

İlgili Haber
Abla darbe ne demek?

“Çekimler öncesi gerçekleştirdiğimiz çalışmalar boyunca sessizliğiyle dikkat çeken ancak içinde yer alan isteği ve ışığı hissderek başrol olan Ali karakterini canlandırmasını istediğim Selim’in ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’nü kazanması benim için çok anlamlı. Öncelikle bu ödüle layık gören jüriye sonrasında da set boyunca hevesle çalışarak başarı gösteren Selim’e teşekkür ediyor, kendisinin yolunun açık olmasını diliyorum. İmkan verildiğinde yetenekli çocuk ve gençlerin köy kasaba farketmeksizin her yerde karşımıza çıkabileceğini, onları başarıya götürecek çalışmaları sunma görevinin bizde olduğunu unutmamalıyız.”

Sadri Alışık gibi Türk halkının gönlünde taht kurmuş usta bir sanatçının adına düzenlenen ve aynı şekilde Ekrem Bora gibi usta bir ismin adına verilen ödülle birlikte anılmaktan onur duyduğunu, Selim Kaya’yı tebrik ederek, ödüle layık görenlere teşekkür ettiğini belirten Mavi Bisiklet filminin yapımcısı Nursen Çetin Köreken ise gelecek projelerinden bahsetti:

“Bir nevi sosyal sorumluluk görevi üstlenerek çocuklar için çalışmak üzere yola koyulduk, daha fazla insana ulaşacağımızı düşündüğümüz sinema alanına yöneldik ve ilk uzun metrajlı işimiz Mavi Bisiklet ile bu kararımızın olumlu etkilerini gördük. Çocuklar için yeni projeler tasarlarken herkese ulaşmasını istediğimiz hikayeler çıktı karşımıza. 14 yaşında işitme ve yürüme engelli genç Muhammed Ali’nin hikayesi de bunlardan biri. 2 yıl önce anneannesinin desteğiyle yüzmeye başlayan, kendisini bu sporda geliştirerek şampiyonalara katılan ve şu sıralarda ulusal takım seçmelerine hazırlanan Muhammed Ali’nin azim ve cesaret dolu hikayesini docudrama olarak sunacağız izleyicilere. Muhammed Ali’nin ev, okul hayatının yanında havuzda yaşadıklarını ve hissettiklerini ‘engelli’ kavramını algılarımıza kabul ettiren sözde engelsiz tarafımıza göstermek amacındayız. Mavi Bisiklet’te olduğu gibi çok geniş çevrelere ve farklı kültürlere ulaşarak, algılarımızda yaşadığımız ‘engel’leri aşmayı umuyoruz. Toplumsal fayda ve farkındalık oluşturmayı amaçladığımız bu tarz projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.”

İlgili Haber
BİR RÜYANIN ARDINDAN GİDEN ADAM JAMES FRANCİS CAMERON

MAVİ BİSİKLET
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, Dünya Prömiyerini 66. Berlin Film Festivali Generation KPlus Kategorisinde yapan Türk – Alman ortak yapımı Mavi Bisiklet, geliştirme ve yapım aşamalarında çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. Film, ilk Türkiye gösterimini yarışma bölümünde yer aldığı 35. İstanbul Film Festivali’nde yaptı. 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan Mavi Bisiklet burada ‘En İyi Proje Ödülü’nü kazandı, aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez ‘Film for Children’ başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı. 2016 yılında Hollanda’da yapılan 4.Kırmızı Lale Film Festivali’nden de eli boş dönmeyen Mavi Bisiklet Hollanda-Türkiye ‘Sinema Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görüldü. 46. Giffoni Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivalin’de yarışan Mavi Bisiklet, festivalde yer alan tek Türk filmi oldu. 53. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödüllerini alan Mavi Bisiklet, 18. Mumbai Çocuk Filmleri Festivali, 4. Giffoni Makedonya Film Festivali, 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Fransa Cine Junior Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali, Stocholm Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali ’nin yarışma bölümlerinde yer aldı. 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ ve ‘Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nü kazandı.

Önceki İçerik‘Suda İki Balık’ sergisi
Sonraki İçerikUluslararası Turhan Selçuk karikatür yarışması sergisi
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here