Marmara Drama Topluluğu’ndan iki oyun: Akıl Defteri ve Marat Sade

0
907
views

Marmara Drama Topluluğu, 2017-2018 tiyatro sezonuna iki güzel oyun olan Akıl Defteri ve Marat Sade oyunlarıyla merhaba diyecek.

Oyunlardan ilki olan Akıl Defteri, Jean Claude Carriere eserinin Esen Özman tarafından çevirisi yapılan Batuhan Kozanoğlu tarafından ise yönetmenliği üstlenilen oyun. Akıl Defteri’ni Sercan Şekerci ve Seranay İduğ oynayacak.

Oyunun konusu şu şekildedir;
Paris’te, altından metro geçmeyen bir sokakta, beşinci katta bir stüdyo daire. İçerisinde düzeni ve mantığı seven, dünyasını bununla şekillendiren bir adam; Jean-Jacques ve duygusal ilişkiler dâhil, her yanı keskin köşeler ile dolu bu alana, yuvarlak şapkasıyla, yarım açık kalan kapıdan sızan bir kadın; Suzanne. Aklın topraklarına yanlışlıkla ayak basan duygusal bir kadın ile yoktan var ettiği dünyasını korumaya çalışan bir adamın, 3 gün süren meydan muharebesi.

Jean-Claude Carrière’in ilk kez Théâtre de l’Atelier’de, 1968 yılında sahnelenen oyunu, Phillip Ferrand adında bir adamı ararken, yanlış daireye giren Suzanne ve onu evinden çıkarmaya çalışan Jean-Jacques’ın öyküsünü anlatıyor.

Marmara Drama Topluluğunun diğer oyunu ise yine bir çeviri olan Peter Weiss’in yazdığı Erkan Kılıç’ın hem uyarladığı hem de yönettiği Marat Sade.

İlgili Haber
INISHMORELU YÜZBAŞI

Ezgi Kapıkaya, Selin Eresin ve Sena Sonat’ın oyunculuğunu yaptığı Marat Sade’nin konusu ise şu şekildedir:

1793 Yılı, Fransız devriminin hemen sonrası, Charenton akıl hastanesinde Marquis de Sade, Jean Paul Marat’nın öldürülüşünü oyunlaştırır ve onunla devrimin iyi ve kötü taraflarını tartışma fırsatı bulur. Oyun içinde oyun, kurgu içinde kurgu içeren hikaye, ihtilal sırasında Jirodenler denilen ve ılımlı devrim yanlısı grup ile kanlı bir devrimin gerekliliğini savunan Jokobenler arasında bir tartışmadır aslında. Peter Weiss’ın ilk kez 1964’de Berlin Schiller Theater’da sahnelenen oyunu, Sade’ın gerçek hayatta da yıllarını geçirdiği akıl hastanesinin içerisinde, hayali bir oyunun sergilenmesidir. Giderek şiddet yanlısı olmaya başlayan Jean Paul Marat, Jiroden yanlısı olan Marie Anne Charlotte Corday tarafından öldürülür.

MARMARA DRAMA TOPLULUĞU hakkında;
Marmara Drama Topluluğu, 2005 yılından bu yana Marmara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Drama Kulübü’nün zaman içerisinde oyun sahneleme amacını çeşitlendirerek, eğitim faaliyetlerine de önem vermesi ve kendi kendine yetebilen bir tiyatro-eğitim misyonu kazanması sonucunda 2014 yılında kuruldu. Ekip, kendi kursiyerleri ile yarattığı ekolü sürdürme ve büyütme amacındadır.

İlgili Haber
Ebru ve Minyatür sergisi 'Harmoni'

Daha önce, Nazım Hikmet’ten, Karoly Kisfaludy’ye, Aziz Nesin’den Ronald Topor’a değin, farklı, bağımsız biçimler ve eserleri sahneye koyarak, İstanbul’un birçok sahnesinde ve festivallerde perde açan topluluk, şu an 6 eğitmen, 15 asil oyuncu ve onlarca kursiyer ile yoluna devam ediyor. Vizyonumuz; yazar, tür ve tarz ayırt etmeden tiyatro sanatını hak ettiği en iyi şekilde izleyicisi ile buluşturmak. Misyonumuz; yerli ve yabancı her türlü kaynaktan faydalanıp kendi kendine yeterken yarattığı iç dinamizmi koruyarak Türk Tiyatrosu’na katkıda bulunmak.

Yönetmen Erkan Kılıç kimdir?
1986’da doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden Sözsüz İletişim Becerileri Lisans Tezi ile mezun oldu. 2000 yılında tiyatroya, 2010 yılında dansa başladı. 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan, İBB Şehir Tiyatroları ve Paris Drama Sanatı Yüksek Okulunun (ESAD) ortaklaşa düzenlediği altı atölyeden oluşan Uluslararası Yüksek Lisans Oyunculuk Eğitimi programını tamamladı. 2013 yılında Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Arjantin Tango Türkiye Şampiyonasında Türkiye Dördüncüsü oldu. Gibi Yapanlar, Drama Kumpanya, Marmara Drama Topluluğu bünyesinde sahneye çıktı. Drama Kumpanya ve Marmara Drama Topluluğu bünyesinde yönetmen ve koreograf olarak yer almaktadır.
Marmara Drama Kulübü bünyesinde Beden ve Zihin Farkındalığı eğitimi vermektedir.

İlgili Haber
EPİK - DİYALEKTİK TİYATRO IŞIĞINDA BERTOLT BRECHT VE YAPITLARI

Yönetmen Batuhan Kozanoğlu kimdir?
1989 Yılında Aydın’da dünyaya gelen Batuhan Kozanoğlu, Tiyatro yaşamına 2005 yılında Bursa’da okuduğu lise tiyatrosunda başladı. 2007 yılında Marmara Üniversitesine giren Kozanoğlu, 2008 yılında Gibi Yapanlar tiyatrosuna oyuncu olarak katıldı ve Yaşam Deneyi piyesiyle İstanbul’daki ilk sahnesini almış oldu. Sonraki yıllarda Drama Kumpanya ve Tiyatro Eğitim Derneği (TİYED) bünyesinde oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak görev aldı. 2010 ile 2012 yılları arasında, Ümraniye E tipi cezaevi, IMKB Meslek lisesi gibi tiyatro eğitimine erişimi olmayan kurumlarda gönüllü eğitmenlik yaptı. Buradaki kursiyerleri İstanbul’daki farklı yarışmalarda ödüller kazandı. 2014 yılından beri Marmara Üniversitesi Drama Kulübünde Oyunculuk eğitmenliği, Marmara Drama topluluğunda genel sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Önceki İçerik‘Anne’ye Tokyo’dan özel ödül
Sonraki İçerikGaleri Eksen’den Kasım’da iki sergi birden
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here