KRALIN GÜZELLER GÜZELİ EŞİ NEFERTARİ

0
6456
views

Bütün dünyayı gezmek vardı hayallerimin arasında hem de karış karış… Her milletten insan tanımak isterdim… Onların duygularını, düşüncelerini ve yaşantılarını da her zaman merak ederdim… İstediğim gibi gezemedim çok fazla insanla da tanışamadım ama çok kitap okudum ve okudukça tanıdım insanları, gezmiş gibi anlatabildim şehirleri, ülkeleri… Belki çok gezemeyebiliriz ama çok okuyabiliriz okudukça da uzakları yakın ederiz kendimize. Seyyah olamazsınız belki ama düşsel gezgin olabilirsiniz okuduğunuz her kitapla yeni farkındalıklar edinebilirsiniz.

Handan Aşık / handan.ist@hotmail.com

İnsanı, hayvanı ve doğayı sevmek istiyorsanız öncelikle onları tanıyıp onlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız… Bu bilgilere ulaşmanın en kolay yolu da okumaktır. Okudukça daha iyi tanır, tanıdıkça daha çok severiz sevdikçe de sahip çıkarız. Bu yüzden önemlidir okumak

Bu sayıdaki misafirimiz ise 2. Ramses…Fransız yazar Christian Jacq gerçek ve düş gücünü harmanlayarak bu beş kitapla II. Ramses’i anlatmıştır. Yazarın özgeçmişine dair kısa bilgilendirme yapmadan geçmek istemiyorum. Cristian Jacq 1947’de Paris’de dogmuş, Sorbonne Üniversitesi’nde Mısır bilimi (Egyptology) ve arkeoloji eğitimi görmüştür. Eski Mısır konusunda doktora yapmış ve 1986’da doktora tezi Editions du Rocher tarafından da yayınlanmıştır. 20 bilimsel makale yayınlamış, “Büyük Firavunların Mısır’ı” adlı makalesi 1981’de Academie Française ödülünü almıştır. 1987’de yazdığı “Mısırlı Champollion” adlı romanıyla dikkatleri çekmiş ve ona büyük bir ün kazandırmıştır.
-IŞIĞIN OĞLU
-MİLYONLARCA YILIN TAPINAĞI
-KADEŞ SAVAŞI
-EBU SİMBEL’İN KRALİÇESİ
-BATI AKASYASININ ALTINDA

Bu kitapları görmeden önce ne II. Ramses’e ne de Antik Mısır’a dair fikrim vardı hatta Antik Mısır hakkında ki bilgilerim kulaktan dolma bilgilerdi. Ama kitabı elime aldıktan sonra II. Ramses’i ve Mısır’ı hayal edemeden uyuyamaz oldum… Hayali öğelerle gerçeğin birleştiği bir roman olsa da insan okudukça II. Ramses’e, Nefertari’ye, Güzel İset’e, Ramses’in yakın çevresine ve ailesine dair birçok bilgiye ulaşıyor. Günümüze kadar ulaşan ‘Ebu Simbel Tapınağının’ nasıl inşa edildiğini ‘Pi-Ramses Şehri’nin’ oluşum aşamalarını satır satır okurken hayranlığınız artmaya devam ediyor. Kitapları okurken hiç sıkılmıyorsunuz, aksine merakınız her satırla biraz daha artıyor. Antik Mısır’a dair çok ilginç bilgiler ediniyorsunuz. Tapınakların nasıl inşa edildiğini ve bu devasa yapıların kimler tarafından inşa edildiğini de öğreniyorsunuz. II. Ramses kısa sürede bir şehir kurduruyor, bu şehir Pi-Ramses (Ramses’in Şehri) peki bunu nasıl başarıyorlar?

İlgili Haber
Ben Bir Ağacım / Orhan Pamuk

Tapınak taşları Yahudi taş ustaları tarafından yapılıyor ve onlar bu konuda çok iyiler.Arı gibi çalışma tabiri bu işçiler için en iyi açıklayıcı cümledir.Yahudiler tek tanrıya inanıyor olmalarına rağmen Firavunun emrinde çalışmaktan rahatsızlık duymuyorlar.Adalet ve hak ettikleri ücret kendilerine sunuldukça da onlar için sorun oluşmuyor.
Romanları okurken sık sık Tanrı isimleri ile karşılaşıyorsunuz. Günlük hayatta da duyuyoruz bu isimleri aslında, peki kim bu Tanrılar?
İlk önce Antik Mısır tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Tanrı RA ile başlayıp diğerleriyle devam edeyim.

Ra: Mısır mitolojisinde Güneş Tanrısıdır. Güneş Ra’nın sembolüdür. Merkezi Heliopolis dir. Başında bir disk bulunan şahin kafasıyla sembolleştirilmiştir.
Amon: Teb’in Baş Tanrısıdır. Saklı olan anlamına gelir. İlk Tanrılardan biridir. Kutsal hayvanları kaz ve koçtur. Ünlü Amon Tapınağı Karnak dünyanın en büyük dini yapısıdır. Amon ‘hoşnut olan –hoşnuttur’ anlamlarına gelir.
Aten: Tek tanrı olarak kabul edilmiş ama bu inanç uzun sürmemiştir.
Hathor: Mısır mitolojisinde en önemli tanrıçadır. Horosun evi anlamına gelmektedir.
Horus: (haru,hor) Eski Mısır mitolojisinde gök (güneş) tanrısıdır. Şahin başlı olarak tasvir edilir.
Maat: Mısır’ın doğruluk ve adalet tanrıçasıdır.
Thoth: Bilgeliğin tanrısı. Yazma akıl ve ay tanrısı özelliği ile anılmıştır. İbiş kuşu başıyla temsil edilmiştir.

İlgili Haber
YASAKLI İLMİN KİTABI ESRARNÂME

Bu kitaplar size Antik Mısır tarihi hakkında bilgiler verecektir. Mısır Firavunlarından II. Ramses’in nasıl bir yönetici, savaşçı, stratejist ve tanrı-firavun olduğunu göreceksiniz.

Kısa bir girişle Ramses’i anlatmak istiyorum. II. Ramses kimdir? Nedir onu önemli yapan?

I. Ramses’in torunu ve Yeni krallık döneminin 2. Firavunu olan Seti ve Kraliçe Tuya’nın oğludur. Tahta geçtiğinde 23 yaşındadır ve Mısır’ı 67 yıl yönettiği söylenir. Gözü kara, zeki, ileri görüşlü adil bir yöneticidir. Hayatının kadını Nefertari olmuştur fakat güzel İset’ten de bir oğlu vardır. III. Hattuşili (Hitit Kralı) ile yaptığı Kadeş Antlaşması üçüncü kitabın konusunu oluşturur. Kadeş Savaşı’nda kimin galip geldiği kesin olarak bilinmesede da yakın doğuda yapılmış ilk antlaşma olması tarihi açıdan büyük önem taşır.

Ebu Simbel tapınağı II. Ramses tarafından yaptırılmıştır ve bu tapınak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

İlgili Haber
Bir Tuş da Se Yap

Ramses isyancıları bastırmak için Nubya çölüne gelir küçük bir birlikle… Dostu Setau yılanlar konusunda bir uzmandır. Tehlikeli yılanları gizlice isyancıların üzerine salarlar. İlginç bir taktik uygulayarak isyancıları bastırırlar. Yılanlar Setau’nun adeta askerleri konumundadır. İsyancıları etkisiz hale getirdikten sonra Ramses bir fili takip ederek Ebu Simbel’e ulaşır ve oraya iki tapınak yapmaya karar verir. Bu tapınakları tanrılara ve Nefertari’ye adamıştır. Tapınak yapımı uzun uzun zaman almıştır.

Bu romanları okurken kendinizi sık sık roman karakterlerinin yanında hissedeceksiniz. Mısır’ın kavurucu sıcağı sizi de yakacak. Ramses’in Nefertari’ye olan tutkusunu görüp aşka bir kez daha inanacak bir kadının asilliğini belirleyen şeyin statü yerine, kalbinin güzelliği olduğunu göreceksiniz. Setau’yu, Ameniyi ve Seramana’yı tanıdıkça dostluğu göreceksiniz. Ramses’in dev aslanı ve köpeği de diğer dostları olarak gönlünüzde yer edinecektir. Yahudi Musa’nın haksızlığa uğramasına üzülecek, Ramses’in kardeşi Şenar’ın taht mücadelesinde ne kadar aşağılık olduğunu, ablası Dolant ve eniştesini tanıdıkça paranın, gücünü insanlara neler yaptırabileceğini öğreneceksiniz. Herodot’u ve Spartalı Helen’i de burada bulacaksınız. Helen’in Mısır’dan neden gittiğini ve nasıl öldüğünü de burada okuyacaksınız.

Ramses’in askeri dehası ve muhteşem bir inancı var. O ne de olsa bir Tanrı-Kraldı ama ona hayran olmamak eliniz de değildir. Ebu Simbel tapınağının yapılışını mimari bir çalışmayı izliyormuş edasında okuyacaksınız. Bu tapınakla Nefertari’yi geleceğe taşıyan Ramses aslında aşkın ve aşkının büyüklüğünü de kanıtlamış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here