Kolera’dan Sagopa’ya ayrılık hediyesi: Varsa Yoksa

0
3951
views

Uzun ayrılıktan sonra bir Esen Güler namı değer Kolera şarkısı ‘Varsa Yoksa’ ile merhaba diyelim. Aslında bu şarkı da tam bizim şu anki durumumuzu anlatıyor. Çünkü şarkı içinde çok fazla ayrılık esintisi, çok fazla ayrılık ilmiği ile örülmüş sıcaklık barındırıyor.

Kısa süre önce tüm Sago ve Kolo ikilisinden hayranlarını üzecek bir haber geldi. Yunus Özyavuz herkesin tanıdığı ismiyle Sagopa Kajmer, uzun süren Esen Güler ile olan evliliklerinin bittiğini açıkladı. Herkesi şaşırtan bu olay sonrası yine Sagopa, yaptığı açıklamayla müzik şirketi olan Melankolia’daki beraberliğin devam edeceğini söyledi. Hatta Melankolia’nın simgesi olan el ele tutuşan ikilinin hiç ayrılmadan orada kalacağını söylemesi hayranlarını biraz da olsa sevindirdi.

Orta okul sıralarında başladığım rap dinleme tutkum, her ne kadar da olgunlaşırsan bırakırsan söylemlerine rağmen hiç eksilmeden üniversite yıllarında hatta iş hayatımda bile devam etti, devam ediyor. Yıllardır usanmadan bıkmadan takip ettiğim ikilinin ayrılıkları açıkçası beni de şoke etti. Ama yapacak bir şey yok. İkisi için de hayırlısı olur inşallah.

Kolo yine yapmış diyeceksiniz

Bu ayrılık sonrası Kolera suskunluğunu ‘Varsa Yoksa’ singleyla bozdu. Varsa Yoksa yine Kolera tadında bir şarkı olmuş. Hatta Kolo yine yapmış diyeceksiniz. ( Sagopa’nın bir şarkısında kullandığı ‘Sago yine yapmış diyeceksiniz’i Kolo için uyarlamak abesle iştigal olmaz sanırım) Kolera, ‘Varsa Yoksa’da adeta ayrılığını dile dökmüş. Ayrılık esintisi şarkıda o kadar çok kulaklarımda yankılandı ki bunu bir ayrılık hediyesi olarak algılamayı kendimde bir engel olarak görmüyorum. Ayrılıktan başka bir yollarının kalmadığını şu cümlelerle anlayacaksınız: “Biliyorum sus söyleme ey her şeyi bilenim yok bize hiç yol hiç yol hiç yok hiç yok; Diliyorum birleşecek ayrıysa da yollar yolumuz aynı yol”

İlgili Haber
Çare Kütüphanelerde!

Kolera, Varsa Yoksa’da her sözü ilmik ilmik dokumuş müziğine. O kadar sıkı ve anlam dolu ki sözleri, birini çıkarsan tüm örgü bozulacak kule yıkılacak gibi duruyor. Ben şarkıyı en az 100 kere dinledim. Her dinlediğim de yeni bir şeyler buldum. Ki bu Kolera ve Sagopa şarkılarında hep böyledir. Tek seferde dinlediğinde belki bir şey bulamazsın. Çünkü bu ikilinin şarkıları tek atımlık bir şey değil. Dinledikçe içine girip kendinden bir şey bulabilirsin, kendini bulabilirsin.

Şarkı üzerine yazılacak çok şey var ama şarkının kendisi zaten çok şey anlattığı için buna gerek duymadan sizi şarkı ile baş başa bırakacağım.

Keyifli dinlemeler…

Söz:Kolera
Müzik:Fred
Mastering:Sagopa Kajmer
Mix & Kayıt Stüdyosu:Koleraflow
Melankolia Müzik 2018

İlgili Haber
Cem Karaca ve Yener Çevik "Vatan İçin" söyledi

VARSA YOKSA’nın sözleri:

Üzül düşün taşın bittim düşünecek bir başım yok
Varsa yoksa sen oysa sende hala benden iz yok
Biliyorum sus söyleme ey herşeyi bilenim yok bize hiç yol hiç yol hiç yok hiç yok
Diliyorum birleşecek ayrıysa da yollar yolumuz aynı yol
Doydum herşeye daha daha ne olacak zaten daha daha ee? Eh bu da oldu e daha daha ne? Yok tadı yaşamın yokluğun bahane.Koşsam beyaza kolumdan tutup çeker beni gölgem siyaha tahmini en kısa sürede somurtuk gülmene vermiyor izni ve ben diyemem dokun yakmam elini cayırdamışım düşünürken seni ister istemez ben yangın yeri sana yakınken herşeyden uzak biri kaymaz kalp ona dikişli dolu dünyada bir tek o varmış gibi hoş geldin bana kop kıyametim bana senden başka bir son olamaz ki

Ne kadar çabalasam da erişemem çok yüksektesin çok
Kolayım oysa sana benimse sana çıkan bir yolum yok
Her yanım sen oldun kendimi görecek gözüm yok bürüdün aklımı hiç düşünemem ki başka düşüm yok
Sen çiçek açan ağaç benimse kurumamış bir dalım yok şımartır yağmur seni beni es geçer ölmüşe damla yok.İsterim bir günlüğüne seni unutayım tek ben kalayım çok isterim ben bir günlüğüne beni hatırlayayım yine ben olayım.Hiç miyim? Ya da herşey miyim?Ağır siste nasıl kendimi göreyim her yer sen bana her yer sen dört yana bakıyorum her yer sen.Aklıma gelen hep geliyor başıma eninde sonunda olacak oluyor hoşuma gitmiyor boşuna uğraşım tırmanıyor canım burnumun ucuna.Tüm zorluklara rağmen ulaştırıyor yükünü deve gideceği yere gecikse de gideceği yere.Çölü geçmekten zor sana varabilmek ısrar ediyorum illa sen diye ille de sen derdim yok tek takıntı sen vaz geç deyip unutabilsem unuturum vaz geçmek istersem ama tek beyin olmuşken senlen ayıramam ki seni asla benden.
Ne kadar çabalasam da erişemem çok yüksektesin çok
Kolayım oysa sana benimse sana çıkan bir yolum yok
Her yanım sen oldun kendimi görecek gözüm yok bürüdün aklımı hiç düşünemem ki başka düşüm yok
…Kolera…

Önceki İçerikGelenekselliğin modern hali: Harmoni
Sonraki İçerikEgo tatmin etmek için sanatçı olunmamalı
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here