Kafka’nın Maymunu: Azmin ve dik duruşun hikayesi

0
296
views

Franz Kafka’nın eseri ‘Kafka’nın Maymunu’nu Sevgili Doğukan Soykök oynuyor. Altan Alkan yönetmenliğinde sahneye taşınan oyunda, Soykök’ün ‘Kafka Maymunu’ makyajını da usta elleriyle makyaj sanatçısı Sevgili Oya Kadriye Polat üstleniyor.

Oyunla ilgili çok güzel eleştirilere ve söyleşilere rastladık. İstedik ki, biz de ekibin sahne arkasını görelim, kulis heyecanlarına ortak olalım… Bizi misafir ettiler ve Kafka’nın Maymunu’nun makyaj hazırlıklarını sizler için fotoğrafladık.

Kenter Sahnesi’nde ilk kez bulunan ekibin mutluluğu ve heyecanı bize de bulaştı. Sanıyoruz ki sanat, heyecan ve coşkuyla bir bütün. Oyunculuk da böyle kıymetli tiyatro sahnelerinde büyüyerek yükseliyor ve bu güzel enerji seyirciye ulaşıyor.

Sizler de mesajlar veren, içindeki repliklerle beyin fırtınası yapabileceğiniz ve olmazsa olmazı, işini çok severek yapan bir oyuncunun sahne gösterimine, hayatınızın bir karesinde dahil olmak istiyorsanız ‘Kafka’nın Maymunu’nu izleyebilirsiniz. Ankara seyircisi için oyuna ulaşmak kolay, İstanbul seyircisi de ilk gösterimini kaçırdığına üzülmesin, nisan ayı için Kenter Tiyatrosu programını takipte kalsın. Bu güzel haberi de verdikten sonra sizleri kısa söyleşimizle ve fotoğraflarımızla baş başa bırakıyoruz.

1) Oyuna ne kadar zamanda hazırlandınız?

İlgili Haber
KaraYeşil

Oyuna yaklaşık 2 aylık bir süreçte hazırlandım.

2) Neden tercihinizi tek kişilik bir oyundan yana kullandınız?

Tek kişilik oyun seçmemdeki sebep; metinin çok güzel olması. Ayrıca, Kafka’nın bu eserini çok sevdiğimden, bu güzel sözleri topluma ve tabii ki insanlara kazandırmak için bu riski göze almam gerektiğini düşünerek ‘Kafka’nın Maymunu’nu seçtim. Hiçbir tiyatroya bağımlı değilim. Bağımsız olarak çalışıyorum. Bu süreçte de sevgili yönetmenim başta Altan Alkan olmak üzere sevgili makyözüm Oya Kadriye Polat ve ekip arkadaşlarım inanılmaz yardımcı oldular.

3) Kaçıncı temsilinizi yaptınız?
İki sezonda 25 temsil oynadık. Seyircimize çok teşekkür ediyorum. Onlara minnettarım. Onlar sayesinde kısa süre içinde taleplerine bağlı, çok temsil yapma imkanına eriştik.

İlgili Haber
Cüneyt Özdemir sert konuştu: Yavşaktube

4) Kenter Tiyatrosu’nda olmak nasıl hissettirdi?

Kenter Tiyatrosu çok özel bir sahne. Ben bu sahnenin kokusuna aşığım. Kenter’de rol alanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Sahnede eski bir ahşap kokusu var ve sizi o yıllara götürüyor. Elbette ki Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ve Genco Erkal hayranıyım. Oyun öncesi, kuliste giyinirken ellerim titredi. Kim bilir zamanında kimler geçti buralardan diye düşündüm. İmkânım oldukça, nefes aldıkça Kenter Tiyatrosunda sahne almak benim için bir onurdur. Türkiye’nin eşsiz sahnelerinden…

Zamanında Muhsin Ertuğrul öncülüğünde Kenter kardeşlerin ve halkın desteğiyle yapılan bu sahneye bizler de sahip çıkmakla yükümlüyüz. Gerekirse her genç arkadaşımızı sahneye yönlendirmek için elimden ne gelirse yapacağım; çünkü Kenter Sahnesi bir idoldür ve ilham alınası bir sahnedir.

İlgili Haber
KÜLTÜRÜMÜZÜN YADSINMAZI MİNİBÜSLER

5) Kafka’nın Maymunu’nun size hissettirdikleri ve katkılarını nasıl özetlersiniz?

“Rüzgâr tarafından terk edildiysen kendi küreklerini kullanmalısın.” İşte bu sözdür beni harekete geçiren. Azmi, inatçılığı ve her türlü zorluğa rağmen dik durmayı öğretmesi…
Tiyatroyu hem çok sevdirip hem de dikenine katlanmayı öğretti. Hayatımdaki çok insanı kaybettirdi ama karşılığında daha iyi insanları kazandırdı bu oyun bana. Görünmez kafeslerimi kırdırdı ve diğer insanlara da bu bağlamda örnek olunması gerektiğini öğretti. Bu oyun bana özgür kalmayı öğretti. Dileğim, herkesin sanatla kalmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here