Irgandı Köprüsü

1
1495
views

Türkiye coğrafi konum bakımından oldukça önemli bir yere sahip. Coğrafi konumu sebebiyle geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Bundan dolayıdır ki Türkiye’nin hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara, tarihin eski izlerine rastlanmaktadır. Ülkemizin değişik bölgelerinde yer alan, hepsi birbirinden değerli, kıymetli olan tarihi zenginliklerimizi bilmeliyiz ve bunlara gereken önemi vererek korumalıyız.

Irgandı Köprüsü de bu zenginliklerimizden birisi. Namı diğer adıyla ‘Irgandı Sanat Köprüsü.’ Ben böyle bir köprünün varlığından bir yıl önce kadar haberdar oldum.Oysaki köprü 1442 yılında yapılmış. Neyse en azından köprü hala ayaktayken ve faal bir şekildeyken gidip yerinde görme fırsatım oldu. Şimdi bu köprüden haberdar olmayanlara veya gidip köprüyü göremeyecek olanlara köprü hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Çünkü ülkemiz topraklarında yer alan değerlerimizi herkesin bilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

İlgili Haber
ZÜLFÜ LİVANELİ - SERENAD

Bursa’nın en önemli geçiş noktalarından birisi olan Irgandı Köprüsü, Gökdere üzerinde Yıldırım ilçesi ile Osmangazi ilçesini birbirine bağlayan sıra köprülerden birisidir. Köprü 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından yaptırılmış.

Önceki İçerikŞAHMERAN
Sonraki İçerikTHE BEATLES
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here