İNSAN NE İLE YAŞAR

1
3148
views
İNSAN NE İLE YAŞAR - Büt Dergisi

Tolstoy “İnsan ne ile yaşar?” kitabında insan olmanın insan gibi yaşamanın gereklerine değinmiştir. Karışıklığın kol gezdiği nefret tohumlarının ekilmeye çalışıldığı toplumumuzda, kişisel çıkarlarımızın ve hırslarımızın gözümüzü kör ettiği şu dönemde; okuyup üstüne düşünebileceğimiz anlaşılır bir dille ve basit hikâyelerle ortaya konmuş bir eserdir. Hangi dine mensup olursak olalım hangi milletten olursak olalım insanı insan yapan değerler hayatı anlamlandıran ögeler hemen hemen aynıdır.

Handan AŞIK / handan.ist@hotmail.com

Rus yazar kitabında “insan ne ile yaşar? Üç soru?” “İnsana ne kadar toprak lazım?” “Efendi ile uşak” başlıkları altında “iyiliği ve kötülüğü”, “aç gözlülüğü ve tok gözlülüğü” , “yaşam ve ölüm” kavramlarını masalsı bir dille anlatarak okuyucusuyla buluşturmuştur. Kitabın ilk hikâyesinde cennetten kovulan bir meleğin neden kovulduğu, insanlarla ilgili merak ettiği sorulara bulduğu cevaplar ve biz fanilerin onun gözünde kazandığı değerlere yer verilmiştir. Hikâyenin omurgasını oluşturan üç özel soru yer almaktadır bu noktada. Mihael adında ki meleğin cevabını bilmediği sorular şunlardır: “İnsanın kalbine neyin hükmettiğini öğren, insan ne ile yaşar, insana ne verilmemiştir?” Yaşamın anlamını özetleyen bizlere yol gösteren çok anlamlı cevaplar bulmuştur kovulmuş melek.

İlgili Haber
KEYİFLE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 2 FİLM - FİLM ÖNERİ

İnsanın kalbine “sevgi” hükmeder ve onu güzelleştiren şey sevgidir. “İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir” Nasıl mı? Bir yıl giyebileceği sağlamlıkta çizme siparişi veren adamın o akşam ölmesi buna verilebilecek en güzel örnektir. “İnsan ne ile yaşar” sorusuna da gücüne inandığımız yaratıcının bizlere de yüklediği merhamet ve inanç ile yaşar cevabını bulmuştur.

Zaman zaman durup düşünürüz gelecekte ya her şey istediğimiz gibi gitmezse? İçimizi bir korku kaplar altüst oluruz hatta bunun uzun sürdüğü durumlarda olabiliyor bir saniye sonra nefesimizin durup durmayacağının garantisi yokken hem de… Bize bilgisinin verilmediği şeyler için ne sevinelim ne de üzülelim artık…

İnsana ne kadar toprak lazım? Efendi ile uşak hikayelerinde de insanın açgözlülüğü realist bir biçimde ele alınmış. Bir karış daha fazla toprak için yakıcı güneş altında adım atmaktan vazgeçmeyen ve yoğun kar yağışına aldırış etmeden ilkel şartlarda bile olsa malının derdine düşmüş aynı zihniyette ki insanların da çektiği çile ölümle son buluyor. Kendi canlarını bile umursamayan mal-mülk hırsı gözlerini bürümüş insanlar hayat yolculuklarını yaşadıkları uğurda sonlandırıyorlar. İnsan nasıl yaşarsa öyle ölürmüş sözü geliyor okuyanın aklına …

İlgili Haber
Sana açıklayabilirim ama senin yerine anlayamam

Kitabı bitirdikten sonra insan kendini düşünürken buluyor. Her şeyin daha fazlasını isterken, bizler sevmekten vazgeçiyoruz , sevmekten vazgeçmeyenler ise yeterince sevilmiyorlar! Sizi sevilebilir yapan özellikler yüklüyorlar… İnsan olmak sevilmek için yeterli değil artık benim çıkarlarıma hizmet edebiliyorsan varsın. Etnik kimliğin, mezhebin, eğitim durumun, giyimin, cebindeki paran altındaki araban; gerekli şartlara uygunsa artık toplumda sende varsın. Eğer bu şartlara sahip değilsen yok sayıldığın bir toplumun gizli bir parçasısın.

İnsan erozyonuna uğrayan toplumumuzda yok olmaya başlayan değerlerin hatırlatılmasına katkıda bulunacak, insana insan olduğunu hatırlatacak bir kitap İNSAN NE İLE YAŞAR? Her yaştan insanın okuyabileceği kendi bilgisi ve yaşanmışlığı oranında çıkarımlarda bulunabileceği en az bir kere kendi muhasebesini yaptırabilecek, anlamlı öğretilerle örülü hikayeler tarafınızdan okunmayı bekliyor. Saygılarımla. İYİ OKUMALAR

İlgili Haber
Allah de Ötesini Bırak

Lev Nikolayeviç Tolstoy “gerçekçilik” akımının yapı taşlarından biridir. Sosyal hayatın aksak yönleri, toplumsal düzenin adaletsizliği ve savaşların yarattığı yıkım eserlerinde işlediği konular arasındadır. Yazar hayatı süresince onlarca eser vermiştir . Rus ve Dünya edebiyatında çok önemli bir yere sahiptir. Kitapları filmlere konu olmuştur. Anna Karenina adlı eseri defalarca sinemaya uyarlanmıştır. Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş en bilinen eserleridir. Yazar hemen hemen her edebi türde eser vermiştir. Romanları, öyküleri, denemeleri, günlük ve mektupları ve daha bir çok türde de eseri bulunmaktadır.

Önceki İçerikHOŞÇA KAL İKİ GÖZÜM HOŞÇA KAL…
Sonraki İçerikVİCDANI TEMEL ALAN BİR GAZETECİ: HÜLYA HÖKENEK
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here