İLKEL GELDİK İLKEL GİTMEYELİM

0
495
views
İLKEL GELDİK İLKEL GİTMEYELİM - Büt Dergisi

Tiyatrolar neden kapatılır? Eleştireldir, kitleleri düşünmeye eleştirmeye sevk eder de o yüzden. Hükümetler tiyatro topluluklarının faaliyetlerine kendileriyle çatışma ters düşme oranları ölçüsünde izin verir, destekler ya da sansür uygularlar.

Elif CENGİZ / cengizelifelif@gmail.com

Devletin sanat jürisi oluşturması, sonrasında da maliyetin %50 sine destek verilmesi, maaşların %35’inin kesintiye uğratılması, kurumların özelleştirilmesi, erken emeklilik uygulaması bu kurumların yok edilme çabasının göstergeleridir. Dünyada hiçbir opera, bale ve tiyatro kurumu sadece bilet geliriyle masraflarını karşılayamaz. Avrupa’da tüm kültür sanat kurumları devlete ya da belediyelere bağlıdır.

Deniyor ki; devlet tiyatroların masraflarını karşılamakta zorluk çekiyor. Halkın parası boşa harcanıyor. Buhran döneminde olunsa anlaşılır şeyler bunlar. İdrak edilemeyen nokta ise ekonomisi iyiye giden bir ülkede, sayısı zaten çok az olan devlet tiyatro, opera ve bale kurumları neden kapatılmak istenir?

İlgili Haber
Engelsiz yarışma heyecanı başlıyor!

Çünkü sanat kurumları insanları eleştiriye yöneltir. Tiyatro toplumsal bir olaydır. Daha üretim aşamasında yazan, yöneten, oynayan olarak üç düşünenin bir araya gelmesi gerekir. Duvara anlatamazsın derdini insan gerekir. Seyircisiz tiyatro olur mu? Demişlerdir ki; tiyatro insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır.

Tiyatro insanlara yorumlama yeteneği kazandırır. Söyleneni direk almakla altındakini okumak farklı şeylerdir. Tiyatroya giden insanla gitmeyen insanın mizah anlayışı bile farklıdır. Tiyatro, toplumsal duyarlılığı artırır, ötekini anlamamızı kolaylaştırır. Haksızlığa, adaletsizliğe ilk ses çıkaran kitleler, kurumlar bu sebepten onlar olurlar.

Toplumsal gerçeği anlamamıza yardımcı olur tiyatro. Olmadı anlatamadı diyelim, zaman içinde dönüştürerek bir şekilde etkiler.

Bizim tiyatro tarihimiz baskı ve sansür tarihimizle doğru orantılı olarak gitmiştir. Ülkenin eğitimi için çok etkin bir şekilde kullanılabilme potansiyeli varken her daim bu kurumlara köstek olunmuştur. Bunun temel nedeni hükümetlerimizin ‘benim paramla beni eleştiremezsin’ anlayışına sahip olmasıdır. Oysa ki eleştirileri dikkate alıp sermayenin değil halkın devleti olmayı seçebilir hükümetler .

İlgili Haber
Büt Dergisi'nin 31.sayısı yayında!

İnsan dünyaya ilkel gelir sanatla kendini eğitmesi, madden insan olmaktan çıkıp, manen insan olma yolunda ilerlemesi gerekir. Devlet politikalarının da buna engel olmaması kitleler halinde vicdanlı olmamızı desteklemesi gerekir. Politikaların insanca yaşamamıza engel olmasına izin vermeyelim.