İlk Mektepli Fotoğrafçı Kadın: Yıldız Moran

0
1281
views

Gülüş bir yanaşımdır bir öbür kişiye;

Birden iki kişiyi döndürür bir kişiye..

Anılarından kale yapıp sığınsa bile,

Yetmez yalnız başına bir ömür bir kişiye.

Özdemir Asaf’ında dediği gibi bir gülüş yanaşımdır öbür kişiye. Bir gülüş, bir bakış yetmiş Yıldız Moran’ın Özdemir Asaf’a aşık olması için. Bu ay ki yazımda size belki de hiç duymadığınız ya da başka bir şekilde ismini anımsayacağınız bir ismi anlatmaya çalışacağım. Bu ay ki portre misafirimiz Yıldız Moran. Moran, aslında mesleğine devam etmiş olsa adını Türk tarihine altın harflerle yazdıracak kadar başarılı biri olmasına rağmen o mesleğini en güzel yıllarında bırakıp, Türkiye’de daha çok Özdemir Asaf’ın eşi olarak tanındı.

İlgili Haber
HOMO HOMUNİ LUPUS!*

Yıldız Moran, 1932 yılının Temmuz ayında İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimine İstanbul’da başlar, 1951 yılında Robert Koleji’nden mezun olur. Moran, resim sanatında o kadar yeteneklidir ki bu yeteneği  adeta bir aşka dönüşmüştür.

Önceki İçerikLuciano Pavarotti
Sonraki İçerikDeniz Yıldızı’nın Celali “Shakespeare ile Yerli Yazar Arasında Fark Yok”
serab.5091@gmail.com'
1991 Iğdır'da doğdu. İlköğretimi Zühtü Şenyuva İlköğretim okulunda okuduktan sonra orta ortaöğretimini Mehmet Akif Ersoy Lisesi'nde tamamladı. Eğitim hayatına 3 yıl ara verdikten sonra 2012 yılında Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde eğitim görmeye başladı. Okulun yanında 1 yıldır medya şirketinde çalışan Serap, medyada spor alanında çalışmayı planlamakta. Koyu bir Galatasaray taraftarıdır. Büt Dergisi'nde Portre kategorisinde yazdığı yazılarla katkıda bulunmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here