‘Hologram’a karşı ‘No-Logram’ teknolojisi

Fransız sanatçı Joanie Lemercier, projektör, sis ve sensörler yardımıyla kontrol edebildiği interaktif hologramlar üretti. Ürettiği bu tekniğe de No-Logram adını verdi.

0
1033
views

Hologram teknolojisinin günümüzdeki yerinden daha ileri bir seviyeye çıkarak aktif bir şekilde kullanılacağı kaçınılmaz bir etken. Bu teknolojinin gelişmesi kullanım alanlarını da çoğaltacağı görülen bir gerçek. Fransız sanatçı Joanie Lemercier şimdiden bunu görerek güzel bir adım atmış.

Lemercier’in el hareketlerini takip eden şekiller, katı yüzey veya yansıtma efekti kullanmadan, doğruca ışık ile suyu buluşturuyor. Ayna veya cam ekran yerine su damlalarını kullanan sanatçı, özel efektler üzerinde çalışmayı seviyor.

Star Wars ve Azınlık Raporu İlham Kaynağı
Kendi kişisel sitesinden yaptığı açıklamayla sanatçı, efsane film “Yıldızlar Savaşı / Star Wars”un Prenses Leia’nın hologramlı sahnesiyle ilk karşılaştığından beri bu ışık dünyasına takıntılı biri olduğunu ve de Tom Cruise’un “Azınlık Raporu / Minority Report” filmiyle adeta bu teknolojiye bağlandığını söylüyor.

İlgili Haber
Mest Yapımı - Foto Haber

Benzer estetiği yakalamak için de çok farklı yöntemler kullanmış. Onlardan bir kaçı yarı şeffaf ekranlar, aynalar ve objektifler olduğunu ki bunların da genellikle “hologram” olarak adlandırıldığını ancak aslında 2d projeksiyonlarla yapılmış ucuz hileler olduğunu belirtiyor. Ayrıca hologram kelimesinin de yanıltıcı olduğunu düşündüğü için kullanımında kaçınarak (Holst aldatmacasıyla ilgili Kickstarter’ın CEO’su ile yapılan ateşli tartışmayı hatırlayın) bu teknik için No-logram terimini kullanıyor. Yani bir nevi hologramı ucuz numara olarak görerek no-logram ile meydan okuyor.

Lemercier, gerçek volumetrik projeksiyonlar oluşturmak ve kamusal alanlarda büyük kurulumlar yapmak için su süper ince parçacıklar, yüksek basınçlı gazlar ve özel püskürtme memeleri kullanan bir teknik geliştirdiğini açıklıyor. Teknik olarak boyut/ölçek sınırlamasının da ortadan kaldırıyor. Kullanıcı / izleyiciyle projeksiyonlar arasındaki etkileşime izin vermek için ortak izleme teknolojilerini (derinlik sensörü ve görüntü analizi) kullandığını da belirtiyor.

İlgili Haber
Kafka’nın Maymunu: Azmin ve dik duruşun hikayesi

Aşağıdaki video da Joanie Lemercier No-Logram teknolojisiyle neler yaptığına şahit olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here