Her yer Kerbela Her gün Aşura

0
996
views

Aşura, Arapça’da 10.gün anlamına gelir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61’de Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbelâ’da Yezid’in ordusunca katledilmiştir.

Bugünde Peygamber Ehli Beyt’i dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde katledildiler. Kafilede bulunan hasta olduğu için savaşa katılamayan İmam Zeynel Abidin, Ehlibeyt hanımları ve kızları esir edilerek Kûfe’ye oradan da Şam’a götürüldüler. Bu nedenle Şia literatüründe Aşura, en büyük matem günü olarak kabul edilmektedir.

Şia inancında Aşura gününde eğlenmemek, çalışmamak, yas tutup ağlamak, öğle vaktine kadar bir şey yiyip içmemek, ev için bir şey biriktirmemek ve yas hâlinde olmak, başlıca müstahap (sevap) amellerdendir.

İlgili Haber
Edebiyat toprağa verildi...

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkemizde bu matem gününde Şia inancına mensup insanlar bugünü anarlar. Ülkemizde en büyük anma yeri İstanbul K.Çekmece’de bulunan Halkalı’dır. Halkalı, binlerce Şia’ya ev sahipliği yapar. O gün Halkalı Zeynebiye Caddesi baştan aşağı siyah sancaklar, siyah kuşaklar ve dev Hz. Hüseyin posterleriyle donatılır. Binlerce insan çeşitli yerlerden bu alana “deste”ler halinde veya şahsi olarak alana teşvik ederler.

YAZININ GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

 

Önceki İçerikAgresif Yetenek
Sonraki İçerikBüt Dergisi’nin 21. Sayısı Çıktı
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here