HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ

0
940
views
Mavi Kapak Toplama Kampanyası - Büt Dergisi

Yıllardır hep duyarız “Damlaya damlaya göl olur” atasözünü. İşte durum tamda bunu açıklar nitelikte. Peki, nedir bu durum? Merak edenlere hemen kısaca açıklama yapayım. “Renkli Kapaklar ve Tüm Plastik Atıklar Kampanyası.” Hemen hemen herkesin bildiği ve farkında olduğu bir durum bu.

Özellikle son zamanlarda çevremizde sıkça görür olduk; ağaçların köklerinde, bakkal ve diğer dükkânların önlerinde, okullarda, işyerlerinde ve hatta kamu kurum ve kuruluşlarında dahi bu kapak kampanyası için bulunan toplama kutularını.Peki, bu kampanyanın adı “Mavi Kapak Kampanyası” değil miydi? Evet öyleydi. Mavi kapak kampanyası projesini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi başlattı. Aslında tüm plastik kapaklar, bu kampanyanın içeriğini oluşturuyor. Ancak süreç işlerken isim mavi kapak kampanyasına döndü.

Peki proje ile amaçlanan neydi? Toplanan tüm plastik kapakları geri dönüşüme vermek ve elde edilen gelir ile ihtiyaç sahibi olan engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye temin etmek. Amaçlanan durum gerçekleştirildi. Ve birçok ihtiyaç sahibi engelli kardeşimize tekerlekli sandalye temin edildi. Ancak şuan proje geri dönüşüm ve lojistik destek sağlayan firmaların kampanyadan çekilmeleri nedeniyle bitti.

Ege Üniversitesi’nin yol gösterici olduğu bu kampanya projesinden yola çıkarak içimizden birileri olan Barış SULUHAN ve Savaş SULUHAN kardeşler yeni bir kampanya projesini hayata soktular. “Renkli Kapaklar ve Tüm Plastik Atıklar Kampanyası.”

İçimizden birileri diyorum çünkü onlar kendilerini tamda bu şekilde tanımlıyorlar. ‘Bizim hiç kimseden farkımız yok. Bizde herkes gibi toplumun içinde yaşayan bireyleriz, vatandaşızlarız’ diyorlar. Ege Üniversitesi’nin de, Suluhan kardeşlerin de kampanyadaki amaçları ve niyetleri aynı. Tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan engelli kardeşlerimize yardımcı olmak ve yüzlerini güldürüp gönüllerini hoş tutmak. Aradaki fark ise, Suluhan kardeşlerin kampanyasının daha kapsamlı olması. Tüm plastik atıkları içinde barındırması.

“Birilerine yardımcı olabilmek için illa aynı durumu yaşamak gerekmez. Şuan bizim bir engelimiz yok ancak ileride ne olacağını bilemeyiz. Bizim amacımız elimizden geldiğince toplum tarafından gereken ilginin gösterilmediği, kendilerini dışlanmış hisseden, özgüvenlerini yitirmiş ya da hayata daha kuvvetli tutunmaya çalışan kardeşlerimize ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olmak.” diyor Savaş Suluhan.

Bu kampanya ile birilerine yardımcı olmak için illa paramızın olmasına gerek yok. Yeter ki elimizdeki imkanları doğru kullanalım. Bu kampanyanın kapsamında; su şişesi kapağı, meyve suyu kapağı, asitli içeceklerin kapakları, su şişesinin kendisi, deterjan şişeleri, eskimiş telefonların plastik olan herhangi bir yeri, yağ kapları, makarna paketleri, sakız kapları vs. aklınıza gelebilecek her türlü plastik atığı sadece çöpe atmayın. Onu bir yerde biriktirerek, sizde ihtiyacı olan birilerine yardımcı olabilirsiniz. Aslında bu plastik atıkların sağa sola, yere, denize, toprağa vs. atılmayarak toplanması ile doğaya da katkıda bulunmuş oluyoruz. Plastik atıkların geri dönüşüme giderek çevreye zarar vermesini engellemiş oluyoruz.

İlgili Haber
BİR RÜYANIN ARDINDAN GİDEN ADAM JAMES FRANCİS CAMERON

Barış Suluhan ve Savaş Suluhan bu kampanyayı 2010 yılının Mayıs ayında başlattılar. Kampanyanın başlangıç ve işleyiş sürecini Savaş Suluhan anlattı: “Bu kampanyadaki amacımız engelli kardeşlerimize yardımcı olmak, ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmekti. Ülkemizde 8 buçuk milyon engelli kardeşimiz bulunuyor. Bunların 1 buçuk milyonu ise kendilerini eve gizlemişler, toplum arasına çıkamıyorlar. Biz tüm bu sorunların aşılmasına yardımcı olabilmeyi bir şekilde bu kardeşlerimize ulaşıp onların moralini yerine getirmeyi düşündük. Özellikle belirtmek istiyorum ki biz bu tekerlekli sandalyeleri ihtiyaç sahibi olan engelli kardeşlerimize verdik. Maddi gücü yetersiz olan vatandaşlarımıza. Maddi gücü yerinde olan vatandaşlarımız zaten bunu alabiliyorlar.

“Bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyorduk”

Aslında ilk başta işin bu kadar büyüyüp buralara kadar geleceğini, televizyon kanallarında bu kampanyanın tanıtımlarının döneceğini düşünmemiştik. Bizim ilk başta amacımız 10 tane damacana şişesini kapakla doldurup bunları Esenler Belediyesi’ne teslim edip 1 adet tekerlekli sandalye alıp ihtiyaç sahibi birine vermekti. Şuan çevrenizde gördüğünüz 19’luk şişelerin çıkış yeri İstanbul Küçükçekmece Gültepe Mahallesi Reyhan Caddesi No 48’deki Asrın Mini Market’ten çıkmadır. Bu marketinde sahibiyim. İlk başta dediğim gibi biz bu işe aslında bir espri ile girdik. Ancak şuana kadar tam 30 ton kapak ve plastik atık Esenler Belediyesi’ne teslim ettik. Bu kampanyayı Esenler Belediyesi ile birlikte yürütüyoruz. Sağ olsunlar projemize destek verdiler. Belediye bize 170 kilo karşılığında 1 sandalye veriyordu. Ancak ilerleyen süreçte yapılan görüşmeler ile önce 150 kiloya ardından ise 135 kiloya indirdik ve sabitledik. Şuan 135 kilo kapak ya da plastik atık teslim ettiğimizde 1 adet manuel tekerlekli sandalye alıyoruz belediyeden. Bunun yanı sıra belediye bize bu kapakların ve plastiklerin taşınması için belediyeden araçta temin etti. Bu araçlar sayesinde İstanbul içinden ya da İstanbul dışından yakın illerden bize kapak, plastik gönderecek olanların biriktirdiklerini alıp taşınması sağlanıyor. Biz bu işe ilk başladığımızda önce kendi dükkânımızın önüne kapakların ve plastiklerin atılması için 19’luk damacanalar koyduk, ağaca yazı astık damacanaların üzerine. Bakkalın önünden gelip geçenler, esnaflarımız görmeye başladı ve bunun ne olduğunu sordular. Bizde her sorana durumu anlattık ve böyle bir projeyi yapacağımızı söyledik. Hiç de farkında olmadan bu durum yavaş yavaş adeta bir virüs gibi topluma yayılmaya başladı. İnsanlar sağa olsunlar kapakları ya da plastik atıklarını biriktirip bizlere ulaştırdılar.

Daha sonra Atv’de Müge Anlı ve Esra Erol’un programlarına çıktık. Biz en büyük çıkışımızı, kampanyanın duyurulmasını Müge Anlı’nın programında gerçekleştirdik. Meltem Tv’de Ayhan Aşan’ın programına çıktık. Bu programlar sayesinde de kampanya duyurulmuş oldu. Bu programlarda tekerlekli sandalyeler verildi. Şuana kadar tam olarak 30 ton kapak ve plastik atık Esenler Belediyesi’ne teslim edildi. Bunun karşılığında 70 tane manuel tekerlekli sandalye, 10 adet akülü araç ve 100 adette görme engelli vatandaşlarımız için gözlük temin edildi. Bunun yanında ünlü sanatçılar, işadamları, tanınmış kişiler ya da halkımızdan insanlarımızın alıp bize verdikleri sandalyeler ile birlikte toplamda 270 tane tekerlekli sandalye elde edildi.  Bunlar ihtiyacı olanlara ve gerekli yerlere teslim edildi. Tekerlekli sandalyelerimizi Türkiye’nin tüm bölgelerinde ihtiyacı olanlara gönderdik. Çeşitli televizyon kanallarına da bağışladık. Atv’de Müge Anlı Hanımefendinin programına verdik. Esra Erol’un programına verdik. Meltem Tv’de Ayhan Aşan’ın yapmış olduğu Sefa programına katıldık orda 15 adet tekerlekli sandalyelerimizi verdik. Bu sandalyelerde programların vasıtası ile ihtiyaç sahiplerine iletildi. Bunların yanında çeşitli devlet kuruluşlarına da sandalye verdik. Emniyet birimlerimize, çevremizde semtimizde bulunan okullarımıza verdik, camilere verdik. Yani hepsini de engelli kardeşlerimize vermedik. Burada şunu düşündük okulda, hastanede, karakolda, camide vs., birisi bayıldı, rahatsızlandı herhangi bir şey oldu o gibi durumlarda yardımı olsun diye verdik. Tabi ki bunların amacı verildikten sonra kullanılması bir köşeye atılıp çürümemesi.

İlgili Haber
ŞEHR-İ RAMAZAN

“Raporu olmayanlara sandalye vermiyoruz”

Tekerlekli sandalyeleri rapor karşılığında ihtiyaç sahibi olanlara verdik. Raporu olmayanlara sandalye vermiyoruz. Bize tekerlekli sandalye için talepte bulunanların; raporu var mı, maddi durumu nasıl kısacası kim olduğu konusu araştırılıp temin ediliyor sandalyeler. Çünkü bu işin özü gerçekten ihtiyacı olanlara yardım edilmesi. Özellikle belirtmek istiyorum ki biz bu tekerlekli sandalyeleri ihtiyaç sahibi olan engelli kardeşlerimize verdik. Maddi gücü yetersiz olan vatandaşlarımıza. Maddi gücü yerinde olan vatandaşlarımız zaten bunu alabiliyorlar. Bize geçen bu süre içerisinde Türkiye’nin her bölgesinden kapak ve plastik gönderen vatandaşlarımız oldu. Van’dan depremzede kardeşlerimiz yaklaşık bir kamyon kapak gönderdiler. Edirne’den, Ağrı’dan, Trabzon’dan, Antalya’dan kısacası ülkemizin tüm coğrafi bölgelerinden bize destek verdiler. Hatta yurt dışından dahi kapak gönderenler oldu. Bizde tüm insanlarımızın desteğiyle bu kapakları ve plastikleri belediyeye ulaştırıp ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize tekerlekli sandalye temin ettik. İstanbul içi ve İstanbul dışındaki yakın şehirlerimizden bu kapak ve plastikleri Esenler Belediyesi’nin araçları ile topladık. Daha uzak mesafelerden kapak göndermek isteyen kişiler ise otobüs firmaları ile bu kapakları yolladılar. Sağ olsunlar otobüs firmaları bunlar için taşıma ücreti almadılar. Yalnız bu ulaştırma konusunda kargo firmalarından gereken ilgiyi göremedik. Kargo firmaları ile görüştük bize kapak göndereceklere indirimli taşıma sağlamalarını rica ettik ancak kabul etmediler. Çok üzüldük açıkçası.

Bunun dışında tekerlekli sandalye alıp bizlere ulaştıran işadamları, ünlüler ve halktan insanlarımızda oldu. Onlara da teşekkür ediyoruz. Para vermek isteyen oldu bize ama hiçbir zaman parayı kabul etmedik. Çünkü biz dernek, kurum ya da kuruluş değiliz. Sıradan halktan vatandaşlarız bu yüzden para kabul etmiyoruz. Eğer bize destek olmak isterseniz vereceğiniz para ile sandalye alın, tekerlekli sandalyeyi bize gönderin. Bu arada toplanan tüm kapaklar ve plastik atıkların ne kadar olduğu bunlar ile kaç tane tekerlekli sandalye alındığı bunların kime verildiği hepsi rapor halinde bulunmakta. Gene aynı şekilde kişiler tarafından alınıp bize verilen tekerlekli sandalyelerin faturaları adetleri ve kimlere verildiği bunların hepsi kayıtlarımızda. Bu yüzden yapılan işten hiç kimsenin bir şüphesi olmasın.

İlgili Haber
ÇATAL VE KAŞIKTAN HEYKELLER “YILMAZ EMEN”

Bununla beraber biz bir gece yaptık. Beyaz Gece adı altında. 6 Haziran 2012’de. Bu geceye Bahar Öztan, Nilüfer Aydan, Serpil Çakmaklı, Magazin Koliğin Sahibi Nurcan Sabur ve birçok işadamı, modacı katıldı. Kuruçeşme’den bir yat kaldırdık. Engelli kardeşlerimizi aldık yanımıza. Engellerinden dolayı çoğu evden dışarı çıkmaya korkuyor. İnsanların onlara karşı bakışlarından ürküyorlar. Bizde onlar için bir değişiklik niteliğinde olacak bu gecede güzel bir boğaz turu, akşam yemeği düzenledik. O gecede toplam 40 adet sandalye toplandı. Sanatçı dostlarımız, işadamlarımız bağışladılar sağ olsunlar. Bu gece çeşitli televizyon programlarında, gazetelerde, dergilerde ve özellikle internet ortamında gösterildi.

“Hedefimiz engelli okulu açmak”

Yürütülen bu kampanya kapsamında Savaş Suluhan ve Barış Suluhan kardeşler olarak çeşitli yerlerden ödüller, sertifikalar ve plaketler aldık. İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından Taksim’de bir otelde gerçekleştirilen geceye davet edildik ve o gece engellilere fayda sağlamada ‘2012 Yılının En İyi Girişimci’ ödülünü aldık. Bahçelievler Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte Sokak Kadınları Derneği’nden ödül aldık. Çeşitli derneklerden, kurumlardan, kişilerden ödül aldık.  Toplamda 270 tane tekerlekli sandalye verdik. Artık sandalye vermeyeceğiz.

Bizim şimdi yeni hedeflerimiz var. Bunlar; işitme engellilere işitme cihazı, görme engellilere navigasyon cihazı ve okul yaptırabilmek engelli okulu. En son finali okul yaptırarak kapamak istiyoruz eğer o güce ulaşabilirsek. Bunun içinde farklı yeni projelerimiz var onları uygulamaya koyacağız. Türkiye’de olmayan bir şekilde engelli okulu yaptırmak istiyoruz.

Biz kendi adımıza bunu yapabildik ve yapmaya da devam edeceğiz. Bizim gibi binlerce, milyonlarca duyarlı vatandaşımız var. Olmasa zaten bu kadar kapak toplanmazdı. İnşallah başkaları da çıkar bizden daha iyisini yapar. Sonuçta bu sürekli devam etmesi gereken bir şey. İhtiyacı olan insanlara yardım etmek lazım. Bu bir bayrak yarışıdır aslında. Şuan bayrak bizde ileride bu bayrağı daha yükseklere taşıyacak kişiler olması lazım.’’

Bende kendi adıma Savaş ve Barış SULUHAN kardeşleri tebrik ediyorum. Gerçekten çok güzel bir sosyal sorumluluk projesini geliştirmişler. Hayatta insanları mutlu etmek için ya da insanlara faydalı olmak için illa da büyük meblağlara gerek yoktur. Etrafımıza dikkatli bakalım, bilmeden de olsa birilerini üzüyor olabiliriz. Eğer bunu yapmaya devam edersek unutmayın ki ‘Engel biz olmaya’ devam edeceğiz. Bu yüzden engelleri kaldıralım.

Önceki İçerikDEHA ve DELİLİK ARASI AZİL
Sonraki İçerikHOMO HOMUNİ LUPUS!*
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here