Hem Su Kasidesindeki Hem de Nas Suresindeki “S” Harfi Harikalıklar Yaratır

0
618
views

Necmettin Nursaçan her Cuma Kanal 7 ekranlarından Muhsin Bay’ın sunduğu “Cuma Sohbetleri’nde” seyircilerinin dini sorularını cevaplıyor. Biz de “Din kültürdür” deyip, Necmettin Hoca’yla program çıkışı odasında kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Program boyunca da kendisini dinleme şerefine eriştiğimiz için ondan pek çok güzel şey öğrendik desek yeridir. Necmettin Hoca kuvvetli hitabeti ve sağduyulu kişiliğiyle çok fazla insan tarafından takip edilen değerli bir hoca. Cuma namazı vaktine kadar kendisiyle konuşma ve sorularımızı sorma imkanı bulduk. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık; çünkü Nursaçan aynı soy ismi gibi ışıl ışıl bir hoca, öyle güzel cümleler kurarak ve değerli şairlerden kullandığı beyitlerle cümlelerini öylesine süsleyerek konuşuyor ki saatlerce bıkmadan kendisinden birçok şey öğrenebilirsiniz. Biz de zaman elverdiği ölçüde “söz uçar yazı kalır” diyerek Sevgili Hocamıza yönelttiğimiz sorularda öyle güzel cevaplar duyduk ki ne diyelim keyifli okumalar…

İlgili Haber
Onur Ercoşkun: Fotoğrafı çekerken görünmez olmak lazım

Hocam Kur’an-ı Kerim’i izahınız çok güzel, Ku’an-ı Kerim’in mucizeleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kur’an-ı Kerim niye demode olmamıştır. Bakın şu ömrümüzde bile neler değişiyor. Aydınlatmayı, iletişimi, tedaviyi düşünün… Sadece şu bizim yaşadığımız zaman içerisinde bile ne muazzam değişiklikler oldu. Kur’an geleli şu kadar yüzyıl oldu birisi çıkıp da diyemiyor ki “Kur’an böyle söylüyor ama o çağların gerisinde kaldı. O eskidi, o öyle değil artık, ilimde o iş değişti” diyemiyor. Hatta dün anlayamadığımız bazı ayetleri değişen teknoloji ve ilmin sayesinde daha iyi anlıyoruz. Bakın Kur’an-ı Kerim’in geldiği bölgede koyu bir cehalet vardı. Mehmet Akif der ki “Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yerdi, beşer yırtıcılıkta sırtlanları geçerdi”. Böyle olan insanlar, ne kadar hakka hukuka saygılı, edepli erkanlı, hayalı, topluma faydalı insanlar haline geldi. Sahabelerin her biri sanki peygamberimizin mucizesi gibidir.

Önceki İçerik“Bizim sinemaya taşıdığımız ruhtu, şimdi ki maddiyat”
Sonraki İçerikSporda Motivasyon
25 Eylül 1989 da Ankara da doğdu. Kalaba Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okudu. Şiirleri ve röportajları farklı yerlerde yayınlandı. Büt Dergisi’nde röportajları yayınlanmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here