Hazırlanın Mars’a gidiyoruz

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan Mars'a yolculuk için tarih verildi. Bu tarihi de veren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

0
1146
views

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan Mars’a yolculuk için tarih verildi. Bu tarihi de veren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Aslında hepimizin yakından tanıdığı bir yer Mars ama filmlerden. Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez konularından biridir Mars’a yolculuk. Bu yüzden diyorum hepimizin bildiği bir yer.

Bu zamana kadar yapılmış onlarca filmin yanı sıra Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın da bizzat denemeler yaptığı oldu. Hatta NASA kırmızı, yeşil ve mavi led ışığı altında 33 günde marul bile yetiştirmeyi başardı.

Mars’a gidiş tarihleri veya gidileceğine orada yaşanılacağına dair çok söylentiler çıktı. Olup olmayacağı tabi ki merak konusuyken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’den iddialı bir proje geldi. BAE, 100 yıl içinde Mars’a diğer adıyla Kızıl Gezegen’e koloni kurmaya hazırlanıyor ve söz konusu koloniyi “mini kent” olarak tanımlandırıyor. Eğer Araplar bunu başarabilirse dünya dışında ilk yerleşim yeri Kızıl Gezegen olmuş olacak.

(Yukarıdaki görseller ‘Mars 2117 Project’ aittir.)

Arap Emirlikleri, ‘Mars 2117 Project’ isimli program kapsamında koloniye ait animasyon görüntülerini bile yayınlandı. Ama tabi ki Mars’a gidiş için bu ilk adım değil. Daha önce Mars’a koloni kurmak için geçtiğimiz yıl Amerikalı iş adamı Elon Musk, 10 yıl içinde 200 bin dolarlık bilet ücretini ödeyenleri Mars’a göndermek ve bu gezegende kendi kendine yetebilen yerleşim alanı kurmak istediğini bildirmişti.

İlgili Haber
Sana açıklayabilirim ama senin yerine anlayamam

Mars’a gidilip gidilemeyeceğini görmek için ömrümüz yeter mi bilmiyorum ama sanırım bu tür adımlar ve hatta daha gelişmiş adımların atılacağından hiç şüphem yok. Biz yine de her an gidecekmişiz gibi valizimizi hazırlayalım. Ne olur ne olmaz…

Önceki İçerikRed is Red 3 Mart’ta açılıyor
Sonraki İçerikYÜZDE 49’UMUZ HİÇ SİNEMAYA GİTMEMİŞ
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here