Gülüşün Gizi

0
832
views

Bu ay size hikayelerle dolu bir kitaptan bahsedeceğim. Kitapta anlatılan hikayeler İran kültürüne ait olup, okurken kendi kültürümüzden de birçok hikaye ile karşılaşacağımız güzel bir kitap.

Kitap tanınmış bir şarkıcı, söz yazarı ve The Paris Review’in Londra editörü Shusha Guppy tarafından kaleme alınmıştır. Türkçe tercümesini Sabrı Gürses’in yaptığı kitap “Everest Yayınları”ndan 2006 Eylül’de piyasaya sürülmüştür. Çocuk yaşta annesini kaybeden Guppy; kitabı, çocukluğunda uykudan önce ona bakan Zehra adında bir kadının ona anlattığı hikayeleri ölümsüzleştirmek üzere kaleme almıştır. Bu hikayeler İran sözlü kültüründe nesilden nesile aktarılarak gelmiştir. Guppy, bunları kalem alarak bir nevi bunların sözlü kültürde yok olup gitmesini engelleyerek yazılı bir hale getirmiştir. Oldukça akıcı bir dille kaleme alınmış olan kitap, her bir hikaye farklı bir öğüt olarak bizlere verilmiştir. Hikayeleri okudukça yer yer gülecek yer yer duygulanacak yer yer de şaşıracaksınız.

İlgili Haber
Uşak
Önceki İçerikBir Tuş da Se Yap
Sonraki İçerikLuciano Pavarotti
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here