“Gazetecilik Psikolojik Tatmini Yüksek Mesleklerden Biri”

0
1157
views

Aysel Bozan Yılmaz Milliyet’in Aysel ablası, benim de ilk staj deneyimimi yanında yaşadığım kişidir. Benim staj yaptığım yıllarda yan oda da Yalvaç Ural, karşı da Melih Aşık vardı. Biraz ilerde de Abbas Güçlü… Üniversite sınavına hazırlanırken yazılarını okuduğum yazarlarla aynı yerde staj yapmak, önümden geçen köşe yazarlarına hayranlıkla bakmak beni mutlu ediyordu. Aysel abla “Hanım” kelimesinden hiç hoşlanmazdı, o yüzden o bizim Aysel ablamızdı.

Bilmediğim pek çok şeyi öğrenmemde yardımcı olan Milliyet Akademi Editörü Aysel Bozan Yılmaz ve muhabir Mine Özdemir eğitimle ilgili olarak her hafta gençlere ve öğrencilere de yaptıkları araştırmalarla pek çok bilgi sunuyor. Türkçeyi kullanmadaki ustalığıyla da bilinen Aysel Bozan Yılmaz ile gazetecilik üzerine konuştuk ve Aysel ablanın gözünden kendi gazeteciliğini ve bu saygıdeğer mesleğe bakışını dinledik.

Aysel Bozan Yılmaz kimdir?

1972 Malatya doğumluyum, ailem ben 3 yaşındayken İzmir’e yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım. Gazetecilik sevdası aslında ortaokul sıralarındayken gönlüme düşmüştü. Ancak lise tercihimi, arkadaşlarımın etkisinde kalarak, Karşıyaka Ticaret Lisesi Muhasebe bölümünden yana kullandım. Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Muhasebe bölümünü tamamladım. Mezun olduktan sonra da 3 yıl muhasebecilik yaptım. Sonrasında tekrar sınavlara hazırlandım ve Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandım. 15 yıldır da bu meslekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here