Galeri Eksen’den Kasım’da iki sergi birden

Galeri Eksen, Kasım ayında iki sergiye birden ev sahipliği yapacak.

0
780
views

Galeri Eksen, Kasım ayında iki sergiye birden ev sahipliği yapacak. Sergilerden ilk 1 ile 11 Kasım arasında Mustafa Tömekçe’nin farklı dönemlerinden oluşan  Petrospektif adlı eserleri sanatseverlerle buluşacak.  15 ile 25 Kasım arasında ise Zihni Özil’in Parça ve Bütün adlı eseri ikinci sergi olarak karşımıza çıkacak.

RETROSPEKTİF / MUSTAFA TÖMEKÇE (1921-2014)

Mustafa Tömekçe, sanat hayatına empresyonizmle başlamıştır. Ülkemiz sanatına birbirinden güzel ve kıymetli desen, peyzaj, natürmort tarzlarda eserlerle katkıda bulunmuştur. Zaman içinde dışavurumcu soyut anlayışta resimlerini de ekleyen sanatçı; büst, rölyef ve heykel alanında da birçok başarı elde etmiş ve adından söz ettirmiştir.

Mustafa Tömekçe’nin farklı dönemlerinden oluşan eserleri 1 – 11 Kasım tarihleri arasında Galeri Eksen’de izlenebilir.

Mustafa Tömekçe Kimdir?

Mustafa Tömekçe, 1921 yılında Adapazarı’nda doğdu. Haydarpaşa Lisesi’ni bitir. Ressam Şeref Akdik’in teşvikiyle 1945 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümüne girdi. Bölümü birincilikle kazandı.

İlgili Haber
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergilerini Google Arts & Culture’da keşfedin!

Okuldan 1948 yılında yine birincilikle mezun oldu. 1948-1949 Van Sınırı, Tendürek Dağları eteklerindeki sınır koruma karakolunda yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı.

1949 -1950 yıllarında Sivas Öğretmen Okulu, 1950-1951 yıllarında Bolu Öğretmen Okulu Resim-İş öğretmenliği yaptı. 1952 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümüne atandı. Aynı okulda 1969 yılına kadar resim ve modelaj dersleri öğretmenliği görevini sürdürdü. 1969 da İstanbul’da Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne tayin olan Mustafa Tömekçe aynı okuldan 1976 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

1960 -1961 yıllarında İspanya Hükümeti’nin bursu ile Madrid’de San Fernando Devlet Akademisi’nde desen ve kompozisyon çalışmaları yaptı. İspanya Prado Müzesi, Madrid sanat galerileri, Paris Louvre Müzesi ve birçok çağdaş sanat galerilerinde incelemelerde bulundu.

Ankara’da her yıl düzenlenen Devlet Resim ve Heykel sergilerine resimleri ve Atatürk büstleriyle katıldı. Türk heykeltıraşları arasında düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti 50. Yılı Atatürk büstleri yarışmasında ikincilik ödülü aldı.

İlgili Haber
Nazım Ünal Yılmaz'dan 'Sibel Güzellik Salonu' Sergisi

Ankara’da Prof. Dr.Selim Sırrı Tarcan, Mediha Eldem, Sami Ulusoy gibi önemli kişilerin büstlerini yaptı. Resim çalışmaları ve Atatürk büstleri, rölyef ve mask çalışmalarıyla kişisel sergiler açtı, birçok karma sergiye katıldı.

Sanatçı gençlik yıllarında empresyonizmi benimseyen ve giderek dışa vurumcu, gizemi olan soyut resimler yapmıştır.

Sanatçının eserlerinin birçoğu Ağustos 1999 Adapazarı depreminde zayi olmuştur. Sanatçı 2 Ocak 2014 tarihinde vefat etmiştir.

 

 Zihni Özil / Parça ve Bütün

Bir bütün, kendisini oluşturan yüzlerce parçadan meydana gelir ancak bütünü oluşturan parçalar yan yana getirilirse onlar kendiliğinden o bütünü oluşturamazlar. Bu sebeple bütünü oluşturan parçaları bir araya getirip bütünleyecek bir bilgi gerekmektedir. Bu bilgi bir miktar doğada, bir miktar mantıkta saklıdır.

İlgili Haber
‘‘Ara Zamanlar’’

Bu bilgiyi 15 -25 Kasım tarihlerinde sanatçı Zihni Özil’in 8.kişisel sergisiyle Galeri Eksen’de izleyebilirsiniz.

Zini Özil Kimdir?

1963 yılında Bursa’da doğdu. Lise yıllarında tutkusu olan resim çalışmalarına 2004 yılında tekrar başladı. Resim sanatı ve sanat tarihi birikimini galericilik alanında pekiştirdi. Mekana ilişkin olanı yüzeye çıkararak yeni bir boyut yaratan sanatçı, resim düzleminde kurduğu dünya ile izleyicinin kendisiyle yüzleşmesini sağlamaktadır.

Gündelik yaşamdan anlık kesitler sunan resimlerinde bir taraftan mekanın hareketli figürlerin arasından göz kırpmasını sağlarken diğer taraftan mekanı yok sayarak eylemlere vurgu yapmaktadır.

Resimlerinde evren içi evren kavramını geometrik espaslarda arayıp yaşam alanlarını farklı bakış açısıyla izleyiciye sunan sanatçı 7 kişisel sergi açmıştır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Galeri Eksen ulaşım bilgisi; Galeri Eksen Maçka Cad.No:29 Nişantaşı / 0212 219 08 50

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here