Facebook’a ‘Hindistan’ etkeni

0
1077
views

4 Şubat 2004 tarihinde yayın hayatına başlayan sosyal paylaşım ağı Facebook’un 2016’nın son çeyreğinde 1,86 milyar aktif kullanıcıya ulaşarak rekor kırdığı açıklandı. Sosyal paylaşım ağına son dört ayda da 70 milyon yeni kullanıcı daha eklendi.

Geçen yılın son çeyreğinde 5,6 milyar dolar geliri olan şirketin, bu dönemde 8,8 milyar dolar gelir 5,6 milyar da kâr ettiği belirtildi. Şirketin en büyük gelir kaynağı ise yüzde 84 ile mobil reklamları oldu. Her zaman ücretsiz kalacağı taahhüt edilen sosyal paylaşım sitesinin gelirini kullanıcılar sayesinde dolaylı olarak elde ediyor.

Hindistan etkeni…
Şirketin bu denli yüksek gelir elde etmesinin en büyük payı Hindistan gibi büyük bir ülke pazarına girmesi oldu. Facebook, 1,52 milyar nüfuslu ülkeye yönelik yatırımlarının ve ücretsiz internet erişimi hamlesi internet.org’un bu kar oranının yüksek olmasındaki en büyük etken. Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, “2016’da kâr ettik fakat önümüzde hâlen yapacak çok iş var” diyerek, şahsının ve şirketinin en büyük hedefi olan Çin pazarına girebilme isteğini yeniledi. Zuckerberg, ABD başkanı Trump’ın seçilmesini ima ederek, “Dünyayı birbirine bağlama misyonumuz artık eskisinden de önemli” dedi.

İlgili Haber
Sarp Bozkut: Türkiye’nin en salak oyuncusu benim

Facebook, bünyesinde WhatApp ve Instagram gibi devleri de barındırıyor. Zuckerberg’e göre uygulamalar birbirine rakip değil. WhatsApp’ın kısa mesajın yerini aldığını ve pratik bir uygulama olduğunu söyleyen Zuckerberg, Facebook Messenger’ın birçok yönden zengin bir uygulama olarak sohbete değer kattığını belirtti. Instagram ise geçen yıl 300 milyon olan kullanıcı sayısını üçte bir artırarak 400 milyonu aştı.

Önceki İçerik“Ustalar” Sergisi
Sonraki İçerikSemra Topal tüm kitaplarıyla KafeKültür’de
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here