Ev’vel Zaman

0
984
views

Ev’vel Zaman, günümüz insanını “Kentsel Dönüşüm” adı altında geçirdiği hızlı başkalaşımın belleğe, hatıralara tutunmaya dair bir perspektif içinde ele alıyor. Genç kuşağın önemli oyuncularından Funda Eryiğit, Esme Madra ve Bedir Bedir’i bir araya getiren Ev’vel Zaman Taşra Kabare Mekan’da.

Prömiyerini 20 İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirmiş olan“Ev’vel Zaman”, Avrupa’dan 8 oyunun davet edildiği “Fast Forward Avrupa Genç Yönetmenler Festivali’nde sahne alarak sezon açılışını Kasım sonunda Almanya’da yaptı.

“Ev’vel Zaman”da her biri sadece tiyatro sahnesinde değil, sinemada ve kamera önünde de yeteneklerini kanıtlamış genç kuşağın önemli oyuncuları Funda Eryiğit, Esme Madra ve Bedir Bedir’i yalın ve etkileyici bir reji ve tasarımla aynı sahneye ilk kez çıkarıyor.

İlgili Haber
Filiz Pazar'dan 'Bu Ben Değilim'

Sahnenin tüm unsurlarıyla etkileyici ve farklı bir atmosfer kuran oyunda, dekor tasarımı Meryem Bayram, ışık tasarımı Yakup Çartık, ses tasarımı Gökhan Deneç tarafından gerçekleştirildi. Ev’vel Zaman Gülce Uğurlu’nun ilk rejisi. Bu ilk rejisiyle “Ev’vel Zaman”ı “Fast Forward Avrupa Genç Yönetmenler Festivali”ne taşıyan Uğurlu’yu Türkiye ve Avrupa sahnelerinde adından sıkça söz ettirmiş olan “Çirkin İnsan Yavrusu”, “Medeni Hali Kadın” ve “İstenmeyen” oyunlarından hem yazar hem oyuncu olarak tanıyoruz.

Tiyatronun konusu olarak da, anneannelerinin ölümü iki kız kardeşi büyümüş oldukları semtte ve çocukluklarının geçtiği evde bir araya getirir. Bu semt eskiden İstanbul’un bir sayfiye kasabasıyken zamanla kentin kıyısında ve zamanın dışında kalmıştır. Biri yıllardır sıkışıp kaldığı mahallesinden çıkıp merkezde “dönüşüm”ün vadettiği yeni bir yaşamın, diğeri ise kentin karmaşasından uzaklaşarak anılarını saklayan bu eve sığınmanın hayalini kurmaktadır. Tüm bunların arasında evlerinin bulunduğu mahallenin de kentsel dönüşüm kapsamına alındığı, evlerinin de yıkılacağı haberi gelir. Üstelik dönüşümle ilgilenen müteahhitlerden biri, mahalleden ve okuldan çocukluk arkadaşlarıdır. Gündelik dertlerine gömülmüş olan bu iki kız kardeş, Anton Çehov’un tarihin dönüm noktasında yer alan Vişne Bahçesi’nde olduğu gibi değişimin bu denli yakında, hızlı ve kuralsızca olduğunu kavramakta güçlük çekerler. Başta İstanbul olmak üzere, Ev’vel Zaman iki kızkardeş İlkin ve Veda ile çocukluk arkadaşları Erdem’in kişisel öyküleri içinden tüm Türkiye’de yaşanan “kentsel dönüşüm”ü, anlatırken, bu ‘yeni’ dünyayı kavramakta güçlük çeken, köklerinden ayrılmak zorunda kalan insan ve şehir arasındaki ilişkiyi bellek, mekan, düşler, çocukluk, hatıralar üzerinden sahneye taşıyor.

İlgili Haber
Cemalettin Yıldız’dan “Grafikatür”

9, 16, 23, 30 Ocak 2017, Pazartesi ve 6, 13, 20, 27 Şubat 2017, Pazartesi tarihlerinde saat: 20:30’da tek perde olarak gösterilecek.

Önceki İçerikÇağatay Çopuroğlu’ndan ‘Güzeller ve Çirkinler’ sergisi
Sonraki İçerik‘Çok mu Çıplak?’
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here