Araftan Renkler Resim Sergisi

  0
  310
  views

  Event Details


  Yusuf Şengür, ‘Araftan Renker / Colours from the Purgatory’ isimli resim sergisi ile 10 Şubat – 1 Mart 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut B Salonunda izleyicisi ile buluşuyor.

  Yusuf Şengür’ün kendi deyimiyle;

  Her sanatçı içinde yaşadığı toplum ve zaman ölçeğinde üretim yapıyor. Ancak bununla beraber evrensel olma kaygılarını da aklının bir köşesinden eksik etmiyor. Şengür resme bakışını yorumlarken önem verdiği bir konu var, o da “Çağdaş” olabilmek. Gördükleriyle, duyduklarıyla, yaşayıp hissettikleriyle bir çağdaşlık bu, topluma karşı olan saygısıyla, sorumluluklarıyla… Ancak o zaman “Evrensel” olunabileceğine inanıyor. Tamda bu nedenle “Modern” yaklaşımlardan uzak duruyor.

  Hedefi çok daha içsel, belki daha sınırlı ama yeri geldiğinde “şaşırtan” bir yaklaşımla oluşturulan kompozisyonlar. Geçici ve günün popülaritesine kapılmadan insani bir duyarlık peşinde. Kimi zaman ülkesinin yürek burkan insan durumlarıyla bezeli, bazense okuduğu bir şiirden, dinlediği bir müzikten yola çıkarak oluşturulmuş kompozisyonlar. Tüm bunları “İnsanı İnsan yapan erdemler” olarak görüyor. Sanat gibi anlaşılması zor bir alanda, izleyicisine konuyu daha fazla karmaşık hale getirmeden söylediği şey açık; Madem insan olmaya çalışıyoruz, o halde benim üzerime düşen insanı anlatmak.

  Resimlerde gördüğümüz figür, mekan kompozisyonları, reel dünya ile sanatçının oluşturduğu yeni bir gerçeklik arasında yer alıyorlar. Bu mekanlar zaman zaman pitoresk etkiler uyandırıyor. Buralarda gezinen figürler, koşuyor, ellerini göğe kaldırmış bekliyor, elinde feneri etrafı aydınlatıyor, bazen de ateş başında bekliyorlar…

  Açılış: 10 Şubat Cuma Saat: 18:00- 20:30 Yer: Galeri SOYUT B Salonu

  Önceki İçerikDönüşüm / Transformation Heykel Sergisi
  Sonraki İçerikEsenlik Söylencesi Resim Sergisi
  Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
  TEILEN

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here