Eskrim Şövalye Ruhu

0
1008
views

Giderek kirlenen ve yozlaşan insan ilişkilerindeki erozyon insalığın etik değerlerine özlemi daha da artırdı. “Tüfek icat oldu mertlik bozuldu” atasözündeki serzenişte olduğu gibi silahlar çeşitlendikçe İnsanlık onurundan uzaklaşıldı adeta.

Belki de bu özlem yüzünden filmlerde , oyunlarda, romanlar kılıç sahneleri daha büyük bir ilgi ile izleniyor.

Eskrim sözcüğünün kökeni, Germen dilinde “korunmak, savunmak” anlamında kullanılan “skerman” ya da “sebermen” sözcüğünden gelmektedir.

Federasyonun resmi sayfasındaki tanımda; “Eskrim, kılıç türünde olup, kesici ve batıcı özellikleri olmayan silahlarla yapılan ve çeşitli kurallar çerçevesinde, saldırı ve savunma esaslarına dayanan bir spordur.” Yazsa da tarih boyunca kimi zaman balta, kimi zaman süngü ama çoklukla da kılıçla gerçekleştilen mücadelelerin ortak adı eskrim olmuştur.

İlgili Haber
TEŞEKKÜRLER MADİBA!

TELEFONUNUZDAN DERGİYİ ONLİNE OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

Önceki İçerikAdele milyonlarca hayranını üzdü
Sonraki İçerikBirkaç tuhaf gün!
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here