ELMA DERSEM ÇIK, ARMUT DERSEM DE ÇIK ÇOCUKLUĞUM

0
1466
views

Beni çocukluk özlemi sardığından dolayı, bu yazımda da 90’larda kalmaya devam edeceğim. Bu sefer kendimizi 90’lı yıllardaki çocukların vazgeçilmez oyunlarında bulacağız. Çocukluğumuzun o unutulmaz oyunlarındaki, muzipliğimizi hatırlayalım. Hafızamızın tozlu raflarında kalmış tozları silerek geçmişe yolculuğumuzu başlatalım. Hadi hep beraber çocukluğumuza “elma dersem çık, armut dersem de çık” diyelim.

İlk olarak, özellikle erkek çocuklarının vazgeçilmez oyunu olan misketle başlayalım. Okulun son zili çalar, çantalar hızla sırtlara takılır ve büyük bir depar atılarak evlere koşulur. Eve varıldığında poşetin içindeki misketler alınır; yemek yemeden, üstenizdeki okul önlüğü çıkarılmadan doğruca arsaya misket oynamaya gidilirdi. Oynayacağınız misketin türüne göre arsadaki yerinizi alırdınız. Eğer nişan alma yeteneğiniz var ise ve bunun yanında bir de iyi bir atıcı iseniz oyun tercihiniz “baş vurmaca” olur. Misketler ip gibi dizilir ve belirlenen mesafeden atış atılarak en baştaki (sağ mı sol mu ona rakipler karar verir) misketi vurmaya çalışırdınız.

 

İlgili Haber
Beynimizi Kuklalaştıralım

DİĞER AKTÜEL YAZIMIZÇOCUKLUĞUMUN SOKAK FUTBOLU’NA DA BAKMAK İSTER MİSİNİZ?

90lı yıllarda mahalle maçları kuralları - büt dergisi

Önceki İçerikBÜT DERGİSİ’NİN 15.SAYISI YAYINDA!
Sonraki İçerikYASAKLI İLMİN KİTABI ESRARNÂME
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here