Elektronik müzik ‘Elektronik Köprüler’ ile konuşulacak

Pera Müzesi, “Elektronik Köprüler” başlıklı yeni konuşma ve performans serisiyle bu kez elektronik müziği, tarzın etkileşime geçtiği ve beslendiği alanlar üzerinden tartışmaya açıyor. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen uzun soluklu etkinlik dizisi, 27 Eylül’de Doç Dr. İlke Boran’ın konuşması ve Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla başlayacak.

0
97
views

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisinde, bu kez elektronik müzik; teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi bu çağdaş tarzın etkileşime geçtiği ve beslendiği farklı alanlar üzerinden tartışmaya açılıyor.

Yedi ay boyunca yedi farklı etkinlikle elektronik müziğe geniş bir pencereden yaklaşmaya çalışan konuşma ve performans serisi, tarzın bugüne kadar fazla ele alınmayan yönlerini odağına alarak, konu üzerinde yeni farkındalıklar yaratmayı amaçlıyor. Elektronik müzik üzerine gerçekleştirilen en kapsamlı konuşma serilerinden biri olan “Elektronik Köprüler”, 40 dakikalık konuşma etkinliğinin ardından gerçekleşen yaklaşık 1 saatlik performans seanslarından oluşuyor.

İlgili Haber
Fotoğrafçıların merakla beklediği fuarda İFSAK da var

Elektronik müziğin doğuşu

Serinin ilk buluşması, 27 Eylül Cuma günü saat 18.30’da Doç Dr. İlke Boran’ın “Elektronik Müziğin Doğuşu” başlıklı konuşması ile başlayacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konuşma, elektronik müziğin doğuşuna, bu doğuşa neden olan kültürel ve teknolojik arka planlara odaklanacak.

Elektronik müzikte ses kaydetme sürecinden ses yaratma sürecine geçişte sesin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına dair tarihsel bir bakış açısı sunmayı amaçlayan Doç Dr. İlke Boran, 1930’larda geliştirilen tekniklerin günümüz dünyasındaki etkilerine ve kullanım alanlarına değinerek, elektronik müziğin özü ve tarihçesini örnekler aracılığıyla aktaracak.

“Elektronik Köprüler” etkinliği, konuşmanın ardından saat 20.00’de Pera Café’de gerçekleşecek Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla son bulacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsiz olacak. Rezervasyonun alınmadığı etkinlikte yerler sınırlı olacak ve. konuşma Türkçe yapılacak.

İlgili Haber
Caravaggio’dan ‘’Aziz Peter’in Çarmıha Gerilmesi‘’

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Etkinlik programı şu şekilde:

27 Eylül Cuma

18.30 Konuşma
Elektronik Müziğin Doğuşu
Doç. Dr. İlke Boran

20.00 Performans
Fulya Uçanok

25 Ekim Cuma

18.30 Konuşma
Bir İfade Biçimi Olarak Canlı Kodlama
RAW (Selçuk Artut ve Alp Tuğan)

20.00 Performans
RAW (Selçuk Artut ve Alp Tuğan)

20 Aralık Cuma

18.30 Konuşma
Elektronik Müzik, Gürültü ve Anlatı
Başar Ünder ve Ümit Üret

20.00 Performans
Başar Ünder

24 Ocak Cuma

18.30 Konuşma
Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun: İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine
Burcu Yaşin

20.00 Performans
Deniz Erden

21 Şubat Cuma

18.30 Konuşma
Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze
Sühan Gürer

İlgili Haber
Füreya Koral'dan yaşayan seramikler sergisi

20.00 Performans
İz (Elifnaz Koçak)

20 Mart Cuma

18.30 Konuşma Ambient Elektronik Müzik: Doğanın Yeniden Keşfi
Emre Karacaoğlu

20.00 Performans
Utkanj

24 Nisan Cuma

18.30 Konuşma
Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi
Ümit Üret

Önceki İçerikGerçek dostluk engel tanımaz
Sonraki İçerikTiyatrokare 5 farklı oyun ile sezonu açıyor
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here