Divane Ağaç: Neye emek verirsen o olursun

0
292
views

“Neye emek verirsen o olursun
Güzelliğe emek verirsen güzellik
Şer’e emek verirsen şer arbabı olur, nefsinle baş başa kalırsın.”

“Bu öyle bir mekan ki, buraya ancak kendine sığamayanlar sığar.”

Bu üzerinde düşünülesi harika cümleler, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun bol alkışlı oyunu Divane Ağaç (Yunus Emre’ye) ait. Turgay Nar’ın yazarlığı, Hüseyin Köroğlu’nun yönetmenliğinde sahneye konulan oyunda, oyuncuların makyaj ve kıyafetleri eserle bütünleşince, ortaya hem estetik bir görüntü hem de görsel bir şölen çıkıyor.

Yine Büt Dergisi olarak, en merak edilen yere, sahnenin arkasına girdik ve ‘Divane Ağaç’ ın başarılı oyuncularının kulis hazırlıklarını fotoğrafladık.

Sizler de ışığı, makyajı ve oyunculuğuyla sizi kuşatan bir oyun izlemek istiyorsanız ‘Divane Ağaç’ı kaçırmayın deriz.

İlgili Haber
Büt Dergisi'nin 33.Sayısı Yayında!

OYUNUN KONUSU

Anadolu’da kanlı Moğol istilası sürmektedir. Kün Ana, Yunus’u doğurduktan sonra; “albastı”ya girer. Gördüğü sanrılar, hayaller, rüyalar içinde başka bir zaman dilimine geçer ve Yunus Emre’nin kaybolan mezarını aramaya başlar. Önce Yunus Emre’nin asası olan Divâne Ağaç’la karşılaşır. Yunus onun köklerinin altında yatmaktadır. Divâne Ağaç, Attar’ın kuşlarıyla olan hikâyesini anlatır. Kün Ana, Divane Ağaç’ın yardımı ile ağacın altına, köklerine iner. Orada Hacı Bektaş-ı Veli, dervişler ve yıllardır köklerde yaşayan Issızlığın Yılanı’yla karşılaşır. Onların anlattığı Hallac-ı Mansur, Ceylan ve Mecnun, Fırat ile Dicle’nin hikâyelerini dinleyerek, sorgulayarak Yunus’un izini sürer… Issızlığın Yılanı’nı emzirirken, yılan tarafından ısırılınca rüyadan uyanıp gerçek zamana dönmek için yolculuğu başlar. Kün Ana‘yı gerçek zamanda hiç tahmin edemeyeceği bir sürpriz beklemektedir.

İlgili Haber
Drama Atölyesi ÖzdilekPark İstanbul’da perdelerini açıyor

 

Önceki İçerikTanzim Satışa Gerçekçi Bakış
Sonraki İçerikGünışığına mektup
25 Eylül 1989 da Ankara da doğdu. Kalaba Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okudu. Şiirleri ve röportajları farklı yerlerde yayınlandı. Büt Dergisi’nde röportajları yayınlanmaktadır.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here